POLSKIE KRÓTKIE FILMY NAGRODZONE W ZLINIE

Zakończył się właśnie 62. Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Zlinie. Nagrodzono aż dwie polskie produkcje. Krótką fabułę „The Hero” Mileny Dutkowskiej oraz animowana „Dziura” Piotra Kaźmierczaka.

Zlín Film Festival powstał w 1961 roku w Czechosłowacji i przez lata funkcjonował jako Międzynarodowy Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży. W niezwykle bogatym programie młodsi i starsi mają okazję obejrzeć animacje, dokumenty czy fabuły. Ważnym punktem festiwalu jest też spotkanie kina z literaturą, czyli pokazy filmowych adaptacji komiksów, lektur szkolnych czy klasyki.

Nagroda Jury w kategorii animacja powędrowała do „Dziury” Piotra Kazimierczaka. Nagrodzony film to krótka opowieść o zmaganiu się z brakiem, pustką, samotnością.

Natomiast film Mileny Dutkowskiej otrzymał Nagrodę Jury dla najlepszej krótkiej fabuły. Bohaterem „The Hero” jest 10letni Cyprian, sierota, wychowywany przez ukochaną babcię, który marzy by zostać prawdziwym bohaterem. Gdy babcia umiera nad Cyprianem wisi groźba trafienia do domu dziecka. Teraz będzie musiał skonfrontować się z prawdziwą stratą i tym co to znaczy być bohaterem w obliczu cierpienia.

Listę laureatów można znaleźć tu.