POLSKIE FILMY WYRÓŻNIONE W PORTUGALII

Animacja „Toothless” Andrei Guizar oraz krótka fabuła „Samogłów” Jakuba Prysaka zostały uhonorowane przez międzynarodowe jury portugalskiego festiwalu FEST-New Directors, New Films.

FEST - New Directors, New Films  Festival odbywa się od 2004 roku w portugalskim Espinho. To festiwal filmowy i wydarzenie szkoleniowe w jednym. Organizatorzy postawili sobie za cel promowanie filmów początkujących reżyserów z całego świata.

Specjalne wyróżnienie Silver Lynx Animation otrzymała polska animacja.  „Toothless” to animowany, narracyjny esej filmowy. Stworzony z rysunków ze starych ksiąg anatomicznych oraz ilustracji z czasopism ezoterycznych, z wykorzystaniem ścieżek dźwiękowych pochodzących z internetowych nagrań wideo z domeny publicznej. Przechodząc od jednostki do zbiorowej nieświadomości, opowiada historię egzystencjalnej podróży bezzębnej bohaterki w piżamie.

Z kolei „Samogłów” docenioło jury NEXXT – Academic Competition. Film Jakuba Prysaka rozgrywa się w ponurej dojarni wypełnionej dźwiękami koncertów Bacha z charczących głośników — to codzienność Eryka, dojarza krów w spółdzielni Mleczny Raj. Eryk to młody chłopak, który porzucił karierę fotografa i zamieszkał w przemysłowym miasteczku, z dala od rodziny i przyjaciół. Na miejscu poznał Marissę, prostytutkę w podrzędnym klubie nocnym. Zaprzyjaźnili się. Oboje pragną odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Oba tytuły powstały w Szkole Filmowej w Łodzi.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.