POLSKIE SHORTY Z NAGRODAMI W GRUZJI

„Samogłów” Jakuba Prysaka zdobył Grand Prix, a „Zniknięcie Franciszka Klarnera” Franciszka Berbeki zostało docenione za reżyserię podczas tegorocznej edycji Tbilisi International Student Film Festival.

Tbilisi International Student Film Festival to jedyny festiwal filmów studenckich w regionie, który od 14 lat prezentuje najciekawsze międzynarodowe i rodzime produkcje początkujących filmowców. Gruzińskie wydarzenie, to nie tylko pokazy, ale również spotkania dla młodych twórców, działania branżowe.

W tym roku na festiwalu nagrodzono aż dwa polskie filmy studentów z łódzkiej szkoły filmowej.

Nagrodzony Gran Prix „Samogłów” Jakuba Prysaka rozgrywa się w ponurej dojarni wypełnionej dźwiękami koncertów Bacha z charczących głośników — to codzienność Eryka, dojarza krów w spółdzielni Mleczny Raj. Eryk to młody chłopak, który porzucił karierę fotografa i zamieszkał w przemysłowym miasteczku, z dala od rodziny i przyjaciół. Na miejscu poznał Marissę, prostytutkę w podrzędnym klubie nocnym. Zaprzyjaźnili się. Oboje pragną odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Z kolei doceniony za reżyserię krótki dokument fabularyzowany „Zniknięcie Franciszka Klarnera” Franciszka Berbeki to film found footage oparty na archiwaliach opowiadający niezwykłą podróż Polaków w Himalaje z perspektywy jednego człowieka.
W 1939 roku Janusz Klarner zdobywa szczyt Nanda Devi w Himalajach. Wszystko, co wydarzyło się później, wydaje się konsekwencją tego czynu. Złamanie tabu nie może zostać zapomniane w kraju, który odradza się w nowym komunistycznym porządku.

Zwycięzców można znaleźć na stronie facebookowej festiwalu.