POLSKIE FILMY TRIUMFUJĄ W BUŁGARII

Aż trzy krótkie metraże znad Wisły zdobyły nagrody w swoich sekcjach konkursowych na prestiżowym festiwalu In The Palace w Bułgarii: "Sukienka" Tadeusza Łysiaka, "Oby ciebie nie nosiła ziemia" Rozalii Ogonowskiej oraz "Ondyna" Tomasza Śliwińskiego.

Założony w 2003 roku festiwal In The Palace powstał z myślą o formie krótkometrażowej oraz sztuce nowych mediów i był skoncentrowany na pracach studentów. W krótkim czasie zdobył on jednak rozgłos i rozszerzył swoje pole zainteresowań na profesjonalistów, pozwalając konkurować adeptom sztuki filmowej z uznanymi już artystami i na swobodniejszą wymianę myśli między pokoleniami. Od 2017 roku In The Palace jest jednym z festiwali kwalifikujących do nagród amerykańskiej akademii filmowej, jak i również studenckich Oscarów.

Osiemnasta edycja festiwala okazała się szczególnie hojna dla polskich twórców. Aż trzy produkcje zwyciężyły w swoich kategoriach. Konkurs "Not Short At All" zwyciężyła "Ondyna" Tomasza Śliwińskiego. Jury szczególnie mocno pochwaliło występy zaangażowanych w projekt zespół aktorski z Bartoszem Bielenią na czele, a także głębie i wielowymiarowość napisanej przez Śliwińskiego historii.

Rozalia Ogonowska została uhonorowana nagrodą dla najlepszego animowanego filmu studenckiego za swój malarski film "Oby ciebie nie nosiła ziemia". Jurorzy uzasadniło swój wybór nie tylko wysokim poziomem techniki wykonania filmu, lecz także jego świetną strukturą oraz symboliką, która wyniosła ten zaledwie czterominutowy film ponad konkurentów.

Ostatnim polskim filmem nagrodzonym na festiwalu In The Palace była "Sukienka" Tadeusza Łysiaka, jeden z najchętniej pokazywanych i nagradzanych produkcji ubiegłego roku. Wygrała ona w swojej kategorii najlepszego studenckiego filmu fabularnego. Łysiak otrzymał główną nagrodę za swoją kompletną kontrolę, zarówno nad aspektami technicznymi, jak i narracyjnymi. Jury zwróciło również uwagę na zdjęcia Konrada Blocha.

Na festiwalu In The Palace w różnych sekcjach konkursowych pokazano również: „Tak jest dobrze” Marcina Sautera, „Własne śmieci” Darii Kopiec, „Wschód-Zachód” Natalii Koniarz, „Wina” Marcjanny Urbańskiej oraz „Takie piękne miasto” Marty Koch.

"Ondyna" skupia się na Cezarym, który nadal mieszka z matką i jest zakochany w Emilii, wokalistce rockowej. Skrywa on także mroczną tajemnicę. Pewnego dnia cała trójka musi stawić czoła mitycznej Ondynie i jej klątwie.

"Oby ciebie nie nosiła ziemia" jest smutną historią miłosną inspirowaną polską pieśnią ludową. Zdradzona dziewczyna postanawia popełnić samobójstwo z powodu małżeństwa swojego ukochanego. Została w całości ręcznie namalowana na taśmie celluloidowej.

"Sukienka" opowiada historię Julii, która pracuje w przydrożnym motelu i poddaje się wszechogarniającemu poczuciu odrzucenia i samotności. Jest inna i społeczeństwo wielokrotnie dało jej to odczuć. Marzy jednak o związku, o bliskości fizycznej z mężczyzną. Niespodziewanie na jej drodze staje przystojny kierowca ciężarówki. Zaczyna o nim fantazjować.

Pełną listę nagrodzonych, wraz z jurorskimi uzasadnieniami można znaleźć kilkając TUTAJ.