„WŁASNE ŚMIECI” Z WYRÓŻNIENIEM NA SXSW

Animacja autorstwa Darii Kopiec otrzymała Specjalne Wyróżnienie podczas tegorocznej edycji jednego z najważniejszych amerykańskich festiwali filmowych – South By South West w Austin.

South By South West w Austin (SXSW) to obok imprezy w Sundance jedno z najważniejszych wydarzeń kina niezależnego na amerykańskim rynku. Obok pokazów filmowych bardzo ważnym elementem są również działania intermedialne oraz muzyczna scena festiwalu, nie brakuje również spotkań i paneli dyskusyjnych dla kinomanów. Wydarzenie odbywa się co roku w połowie marca, niestety z powodu pandemii festiwal w 2020 został odwołany.

Do międzynarodowego konkursu na najlepszą krótkometrażową animację zaproszono tylko 12 produkcji, w tym aż dwa tytuły z Polski. Poza wyróżnionym filmem Darii Kopiec widzowie festiwalu mieli okazję zobaczyć animację „Ja i moja grupa dupa” Yelyzavety Pysmak.

Wyróżnione „Własne śmieci” autorstwa Darii Kopiec to kameralna historia rodzinna. Nie ma nic wspanialszego niż obiad z najbliższymi. Choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.