„JESTEM TUTAJ” Z NAGRODĄ PUBLICZNOŚCI

Animacja Julii Orlik z kolejną nagrodę. Tym razem film skradł serca publiczności austriackiego Tricky Women/Tricky Realities Festival.

Festiwal Tricky Women/Tricky Realities Festival jest pierwszym i jedynym festiwalem filmów animowanych w Europie poświęconym wyłącznie twórczości kobiet. Tegoroczna edycja odbywa się online od 10 do 16 marca. Co roku wydarzenie cieszy się ogromnym powodzeniem, poza pokazami konkursowymi na widzów czeka kilka sekcji pozakonkursowych, retrospektywy i pokazy specjalne.

Często w programie imprezy można znaleźć produkcje polskich animatorek. Podobnie było w tym roku, poza nagrodzonym filmem Julii Orlik, w sekcji konkursowej znalazły się też „Obyś nie musiała tutaj wrócić” Anastazji Naumenko oraz „Własne śmieci” Darii Kopiec. W sekcjach specjalnych pokazywano znane i wcześniej nagradzane animacje, takie jak „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej, „III” Marty Pajek, „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy oraz „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz.

Uhonorowany nagrodą  Sabine & Nicolai Sawczynski Audience Award film „Jestem tutaj” to opowieść o starszym mężczyźnie, który opiekuje się swoją sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem stara się ze wszystkich sił, aby ulżyć jej w cierpieniach z dnia na dzień coraz silniejszych. Pomaga mu córka, która usiłuje pogodzić opiekę z  pracą w szpitalu oraz swoim życiem rodzinnym. Każde z nich ma odmienne poglądy na to jak powinna wyglądać  opieka nad chorą co prowadzi do wielu sprzeczek.  

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.