„POPIOŁY” NA FESTIWALU TRIBECA

Wielki sukces filmu Joanny Dudek. Jej animacja „Popioły” będzie miała światową premierę na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku.

Tribeca Film Festival to jeden z najważniejszych amerykańskich festiwali kina niezależnego. Odbywał się tradycyjnie wiosną właśnie w nowojorskiej dzielnicy Tribeca. W tym roku wydarzenie zostało przesunięte na czerwiec. Pomysł na festiwal pojawił się w  2001 roku, a jego twórcami byli Robert De Niro, Jane Rosenthal i Craig Hatkoff. Organizatorom bardzo zależało na tym, żeby po wrześniowych atakach ożywić gospodarczo i kulturalnie tę część Nowego Jorku. Co roku program obfituje w znakomite filmy z całego świata.

W tym roku do programu zaproszono polską animację krótkometrażową autorstwa Joanny Dudek. Bohaterką filmu „Popioły” jest Danuta, będąca jednocześnie narratorką i babcią reżyserki, która cofa się w czasie, by opowiedzieć historię swojego życia. To sentymentalna podróż do chwil spędzonych u boku miłości jej życia, Edwarda. Narracja prowadzona jest z perspektywy dojrzałej kobiety, która dzięki odnalezieniu korespondencji sprzed lat, rozpala swoje uczucie na nowo. Wizja przeszłości zaciera się, waśnie ustępują miejsca dobrym wspomnieniom.  Z pomocą listów, Danuta zbliża się do zmarłego męża, powracają znajome miejsca i przedmioty. Ich wspólne życie w powojennej Polce nie było usłane różami, bohaterowie musieli wielokrotnie zmierzyć się z trudnościami, pędzącym do przodu światem, gdzie wszystko zmienia się w mgnieniu oka. Jedyną stałą była ich miłość.

„Popioły” są świadectwem dawnej, nieistniejącej już rzeczywistości w tkanej przez bohaterce historii. Choć wspomnienia pokryły się patyną czasu wraz z trwaniem opowieści odżywają na oczach widza. To pamięć utrwalona w przedmiotach będących częścią życia codziennego Danuty i Edka. Przy tworzeniu animacji autorka inspirowała się fotografiami Man Ray’a oraz jego autorską techniką rayografii.

Tegoroczna edycja Tribeca Film Festival wyjątkowo odbędzie się 9-20 czerwca.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.