POLSKIE KRÓTKIE METRAŻE NA FESTIWALACH W LISTOPADZIE

Pomimo drugiej fali pandemii wirusa Covid-19, organizatorzy festiwali filmowych się nie poddają. W tym miesiącu polskie filmy krótkometrażowe zagoszczą na ekranach wielu z nich, od Tajwan, przez rozmaite kraje europejskie, aż po USA. Szczególnie ważne będą dla nich festiwale w Niemczech, Słowenii i Wielkiej Brytanii.

Listopad rozpocznie się dla polskich filmów krótkometrażowych spektakularnie. Na międzynarodowym festiwalu filmowym w Leeds widzowie obejrzą aż czternaście takich produkcji. W jego konkursie znalazły się "We have one heart" Katarzyny Warzechy oraz "Kaprysia" Betiny Bożek, z kolei w sekcjach pozakonkursowych zostaną pokazane: "Kreatury" Tessy Moult-Milewskiej, "Płoty" Natalii Krawczuk, "XOXO - pocałunki i uściski" Wioli Sowy, "Locus" Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, "Wieczór" Izabeli Plucińskiej, "Bernard" Anny Oparkowskiej, "Na językach" Karoliny Borgiasz, "III" Marty Pajek, "Kwadratura koła" Karoliny Specht, "Na Zdrowie!" Pauliny Ziółkowskiej, "Kaprysia" Betiny Bożek oraz "Story" Joli Bańkowskiej.

Pierwszy tydzień listopada to również festiwal animacji w Wiesbaden, w którego konkursie znalazły się "Takie piękne miasto" Marty Koch, "Portret Suzanne" Izabeli Plucińskiej oraz "Portret kobiecy" Natalii Durszewicz. W tym samym czasie "Własne śmieci" Darii Kopiec ma szanse na nagrody na międzynarodowym festiwalu w Cork, z kolei "Rudy" Kariny Węgiełek zostanie oceniony na międzynarodowym festiwalu Fort Lauderdale w USA.

Drugi tydzień listopada upłynie pod znakiem 36. edycji festiwalu Interfilm w Berlinie, w ramach którego odbędzie się Focus na Polskę. Dwa filmy przeszły przez jego selekcję i znalazły się w konkursie krótkich metraży: "Obyś nie musiała tutaj wrocić" Anastazji Naumenko oraz "Metro" Natalii Krawczuk. Częścią Focusu na Polskę są z kolei: "Locus" Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, "Na Zdrowie!" Pauliny Ziółkowskiej, "Story" Joli Bańkowskiej, "Czarna Wołga" Marty Wiktorowicz, "Mój dziwny starszy brat" Julii Orlik, "Druciane oprawki" Bartka Kędzierskiego, "Kwadratura koła" Karoliny Specht, "Nie masz dystansu" Kariny Paciorkowskiej, "Portret Suzanne" Izabeli Plucińskiej, "Rezerwacja" Wiktora Bojanowskiego, "Badylok" Karoliny Kłapkowskiej, "Tango tęsknot" Marty Szymańskiej, "Bogdan i Róża" Mileny Dutkowskiej, "KrzyżówkaJana Bujnowskiego, "Cipka" Renaty Gąsiorowskiej, "Łaźnia" Tomka Duckiego, "Inny" Marty Magnuskiej, "III" Marty Pajek, "Czerń" Tomka Popakula, "XOXO - pocałunki i uściski" Wioli Sowy, "Bajka na niespokojny sen" Nawojki Wierzbowskiej, "Porachunki" Zuzanny Grajcewicz, "Fascinatrix" Justyny Mytnik, "Dalej prosto" Emilii Śniegoskiej, "Piękna rzecz" Adriana Kuciela, "Festyn" Grzegorza Krawca, "Sztuka spadania" Tomasza Bagińskiego, "O Matko!" Pauliny Ziółkowskiej, "Deszcz" Piotra Milczarka, "Kosmos" Darii Kopiec, "Laska" Michała Sochy, "Pies Schroedingera" Natalii Krawczuk, "TeBelgeza" Tessy Was oraz "Masza" Krzysztofa Chodorowskiego.

W tym samym czasie odbędą się rumuński festiwal Animest, w konkursie którego znalazło się "We have one heart" Katarzyny Warzechy, amerykański Hollyshorts Film Festival, w czasie którego nagrodzona może zostać "Masza" Krzysztofa Chodorowskiego, a także festiwal filmów krótkometrażowych, częścią którego będą "Porachunki" Zuzanny Grajcewicz. Dwie animacje znalazły się w konkursie portugalskiego festiwalu Cinanima - "Vitae Azilia" Joanny Wapniewskiej oraz "Takie piękne miasto" Marty Koch - w sekcji pozakonkursowej wyświetlone również zostanie "Red Light Train" Alicji Kot. Z kolei na Big Bang Fest w Argentynie o nagrody ubiegać się będą "Ja i moja gruba dupa" Yelyzavety Pysmak, "Takie piękne miasto" Koch i "Na Zdrowie" Ziółkowskiej.

Kolejnymi festiwalami, na których pojawią się polskie filmy są amerykańskie Pittsburgh Shorts, norweski festiwal ReAnima oraz brukselskie Pink Screen, w konkursach których znalazły się odpowiednio "Przywiązanie" Kasi Babicz, "Kaprysia" Betiny Bożek i "Nie masz dystansu" Kariny Paciorkowskiej.  Na festivalu Film School Fest w Monachium o nagrody walczyć będą "Jestem tutaj" Julii Orlik, "Ja i moja gruba dupa" Yelyzavety Pysmak oraz "Portret kobiecy" Natalii Durszewicz. W tym samym czasie, w Stanach Zjednoczonych, jury oceni "Play" Piotra Sułkowskiego na festiwalu West Chester, z kolei w azerbejdżańskim Baku odbędzie się festiwal krótkich metraży, do konkursu którego zakwalifikowały się "Rykoszety" Jakuba Radeja i "Piołun" Marii Ornaf.

Na festiwalu krótkich metraży i dokumentów w Bilbao zostaną pokazane "Takie piękne miasto" Marty Koch i "We have one heart" Katarzyny Warzechy, do kanadyjskiego festiwalu Shorts That Are Not Pants zakwalifikowały się "Story" Bańkowskiej i "Dog Days" Zuzanny Grajcewicz, z kolei na festiwalu kina dziecięcego o nagrody ubiegać się będą "Tango tęsknot" Marty Szymańskiej i "Kwadratura koła" Karoliny Specht. W konkursie festiwalu w Birmingham znalazł się "Przystanek" Bartosza Reetza, o nagrody na festiwalu filmów studenckich na rosyjskim VGIK-u ubiegać się będzie "Piołun" Marii Ornaf. Cztery polskie krótkie metraże będą wyświetlane na ekranach PÖFF Shorts w Estonii: "Okna tego domku" Urszuli Domańskiej, "Porachunki" Zuzanny Grajcewicz, "Jestem tutaj" Julii Orlik oraz "Punkt obserwacyjny" Aleksandra Józefczyka.

W listopadzie odbędą się również dwa istotne międzynarodowe festiwale: EnergaCAMERIMAGE oraz Festival Etiuda&Anima. W konkursie tego pierwszego znalazły się "Uległość" Michała Ciechomskiego, "Sukienka" Tadeusza Łysiaka, "Kura" Andrzeja Brzózki i "Szabat" Davida Bajerskiego i Damiana Kosowskiego. Widzowie Etiudy&Animy będą z kolei mogli obejrzeć: "Metro" Natalii Krawczuk, "Jestem Tutaj" Julii Orlik, "Plantarium" Tomka Duckiego, "Łowy" Mateusza Jarmulskiego i "We have one heart" Katarzyny Warzechy.

W drugiej połowie listopada polskie krókie metraże odwiedzą wiele francuskich festiwali. Począwszy od Court C'est Court Short Film Festival, w konkursie którego znalazło się "Na Zdrowie!" Ziółkowskiej, przez Festival International Séquence Court-Métrage, gdzie o nagrody walczyć będzie "Portret Suzanne" Plucińskiej, po Poitiers Film Festival, do którego zakwalifikowało się "Jestem tutaj" Orlik. Ponadto na Fête de l’anim’ widzowie zobaczą dwa kolejne polskie filmy: "Duszyczkę" Barbary Rupik oraz "Marbles" Natalii Spychały. W konkursie portugalskiego OLHO Animation Film Festival znalazły się "Tango tęsknot" Szymańskiej i "Story". Film Bańkowskiej znalazł się również w programie włoskiego festiwalu Through the Looking Glass. W tym samym czasie odbędzie się tajwański Taichung International Animation Festival, którego widzowie obejrzą "Nie masz dystansu" Kariny Paciorkowskiej. Dwie selekcje pod koniec listopada zaliczyła "Duszyczka" Rupik, która pojawi się w konkursach brazylijskiego festiwalu Phenomena i rumuńskiego BIEFF-u.

Listopad zakończy się równie mocnym akcentem, jak tym, którym się rozpoczął. Ostatniego dnia miesiąca rozpocznie się W Słowenii międzynarodowy festiwal animacji Animateka, w konkursie którego znajdzie się aż osiem polskich filmów: "Plantarium" Tomka Duckiego, "Kaprysia" Betiny Bożek, "Ja i moja gruba dupa" Yelyzavety Pysmak, "Takie piękne miasto" Marty Koch, "Now Listen" Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego, "Ostatnia Wieczerza" Piotra Dumały, "Marbles" Natalii Spychały i "Portret kobiecy" Natalii Durszewicz. W ramach Animateki odbędą się również pokazy specjalne "Mock-Heroic" Hanny Margolis, "Re-Cycle" Mateusza Lenarta, "Vitae Azilia" Joanny Wapniewskiej, "Okna tego domku" Urszuli Domańskiej i "Jestem tutaj" Julii Orlik.