POLSKIE ANIMACJE W KONKURSIE FESTIWALU ANNECY

Najważniejszy festiwal filmowy poświęcony w całości animacjom ogłosił właśnie swój program. Wśród wybranych do sekcji konkursowych filmów znalazły się polskie tytuły. Przypominamy, że tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się online w dniach 15-30 czerwca.

Festiwal w Annecy jest najważniejszym i jednym z najstarszych festiwali poświęconych filmowi animowanemu w Europie. Co roku gromadzi ponad 150-tysięczną widownię, a także staje się miejscem spotkań profesjonalistów z całego świata związanych z branżą filmu animowanego. W Annecy filmy ubiegają się o miano najlepszego filmu krótkometrażowego, telewizyjnego, filmu zrealizowanego na zlecenie oraz filmu studenckiego, a najlepsze z nich otrzymają nagrody Kryształów. Tegoroczna edycja wyjątkowo odbędzie się online i potrwa nieco dłużej.

To kolejny dobry rok dla polskiej animacji. Aż cztery polskie filmy i jedna komercyjna produkcja zostały zaproszone do sekcji konkursowych festiwalu. W konkursie Off-Limits znalazła się krótka animacja Marcina Giżyckiego, „Wieczór”. Z kolei do konkursu, w którym docenia się animacje zrealizowane na zlecenie, czyli tzw. produkcje komercyjne szansę na wygraną ma zwiastun promujący polski festiwal Animator zrealizowany przez Karolinę Specht. Animację można zobaczyć tutaj.

Aż trzy filmy młodych polskich animatorek ubiegają się o nagrodę w konkursie dla najlepszej studenckiej produkcji. Selekcjonerów zachwyciły „Jestem tutaj” Julii Orlik, „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz oraz „Takie piękne miasto” Marty Koch.

W programie znalazł się również nowy film Mariusza Wilczyńskiego - "Zabij to i wyjdź z tego miasta".

Cały program Annecy można znaleźć na stronie internetowej festiwalu .