POLSKIE KRÓTKIE METRAŻE NA FESTIWALACH W LISTOPADZIE

Przyszły miesiąc będzie wyjątkowo obfity, jeśli chodzi o pokazy polskich krótkich metraży na międzynarodowych festiwalach. Tym razem listopad wyznaczył europejski kierunek, a najwięcej produkcji będzie można obejrzeć w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech.

Bardzo duża ilość festiwali, które swoje nagrody rozda w listopadzie, rozpoczęła się już pod koniec ubiegłego miesiąca. I tak na 13 edycji Big Cartoon Festival w Rosji o nagrody powalczą „Nie masz dystansu” Karoliny Paciorkowskiej, „Acid Rain” Tomka Popakula, „Na zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej oraz „Deszcz” Piotra Milczarka. W tym samym czasie odbywają się także dwa inne festiwale, w konkursie których można znaleźć polskie animacje. Na 38. Festival du cinéma international en Abitibi-Témiscamingue w Kanadzie jury obejrzy „Story” Joli Bańkowskiej, z kolei na 62. International Leipzig Festival for Documentary and Animated Film o laury konkurować będą „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej i „Wina” Marcjanny Urbańskiej.

Największą ilość polskich produkcji na przełomie miesięcy będzie można uświadczyć w czasie ósmej edycji Primanima World Festival of First Animations w Węgrzech. W jego konkursie znalazły się „Inny” Marty Magnuskiej, „Mój dziwny starszy brat” Julii Orlik, „O Jezu” Betiny Bożek, „Horizon” Pauliny Ziółkowskiej, „Kwadratura koła” Karoliny Specht oraz „Nie masz dystansu” Karina Paciorkowskiej. W sekcjach pobocznych będzie można zobaczyć „Chwasta” Adrianny Matwiejczuk i „Normę” Agaty Mianowskiej.

Na początku listopada będzie można obejrzeć polskie krótkie metraże także poza Europą. W czasie festiwalu filmowego w Denver w konkursie głównym jury oceni „Acid Rain” Popakula, w Korei, na Asiana International Short Film Festival, o Grand Prix walczyć będzie Bańkowska i jej „Story”, z kolei na japońskim New Chitose Airport International Animation Festival o nagrody powalczą „An eye for an eye” Julii Płoch, „Mój dziwny starszy brat” Orlik oraz „Acid Rain”.

Kolejnymi festiwalami, na ekranach których będzie można obejrzeć polskie krótkie metraże, będą REX Animation Film Festiwal w Szwecji, The Flying Film Festival w Szwajcarii i berliński festiwal filmów krótkometrażowych. W czasie pierwszego z nich jury oceni „Winę” Urbańskiej, „Story” Bańkowskiej, „Na zdrowie!” Ziółkowskiej oraz „Portret Suzanne” Plucińskiej. W konkursie szwajcarskiego festiwalu znalazł się „Zeszyt” Aleksandry Rylewicz, z kolei w Niemczech o nagrody walczyć będzie „Nie masz dystansu” Paciorkowskiej.

Także w Berlinie odbędzie się festiwal z największą ilością polskich krótkich metraży w konkursie – 35 edycja Interfilm, w czasie którego jury oceni „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej, „Colaholic” Marcina Podolca, „Świat, który uleciał na grzbiecie krowy” Wojciecha A. Hoffmana, „Łowy” Mateusza Jarmulskiego, „Kwadratura koła” Specht, „Mój dziwny starszy brat” Orlik oraz „Portret Suzanne” Plucińskiej. W tym samym czasie odbędzie się 23 Internationale Kurzfilmtage Winterthur w Szwajcarii, w konkursie którego obejrzeć będzie można „Story” Bańkowskiej i „Acid Rain” Popakula, a „Kaprysia” Betiny Bożek pokazywana będzie w sekcji pobocznej.

Także polskie filmy fabularne zostały dostrzeżone przez międzynarodowe festiwale. W konkursach 18. Miami Short FF i 28. Whitaker St. Louis International FF znalazł się „Atlas” Macieja Kawalskiego, Chłopcy z motylkami” Marcina Filipowicza powalczą o nagrody na Copenhagen Short Film Festiwal, z kolei na brytyjskim Aesthetica Film Festival jury oceni „Rudego” Kariny Węgiełek, „Nowy Bronx” Filipa Ignatowicza oraz „Play” Piotra Sułkowskiego. Ten ostatni, wraz z „Wakacjami” Filipa Bojarskiego, „Grą w cykora” Kariny Hajdamowicz i „Utratą” Natalii Nylec znalazł się także w konkursie na najlepszy krótkometrażowy film fabularny. Obok nich o nagrody w sekcji animacji walczyć będą „Bies i kat” Weroniki Szymy, „Błoto” Alicji Błaszczyńskiej oraz „Deszcz” Milczarka.

Ważnym kierunkiem dla polskich krótkich metraży w listopadzie okazała się Hiszpania, gdzie pojawią się w programach aż sześciu festiwalów. Na 61. International Festival of Documentary and Short Film w Bilbao zakwalifikowały się „Story” Bańkowskiej, „Łowy” Jarmulskiego oraz „Acid Rain” Popakula. W tym samym czasie odbędzie się 49 edycja festiwalu ALONE w Madrycie, gdzie w konkursie znalazło się „Ukołysz mnie” Davida Tejera, zaś w sekcjach pobocznych będzie można zobaczyć „Wyprawę do magicznego wodospadu” Bogny Kowalczyk i „An eye for an eye” Płoch. Na Europejskim Festiwalu Filmowym w Sewilli odbędą się pokazy „Kwadratury koła” Specht, z kolei „Wina” Urbańskiej będzie ubiegała się o Grand Prix. W konkursie Molins Horror Film Festival znalazło się „Play” Sułkowskiego, zaś w czasie 21 edycji Soria International FF o laury walczyć będą „Szczęście” Macieja Buchwalda i „Sztangista” w reżyserii Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka, z „Tangiem tęsknot” i „Colaholic” w sekcjach pobocznych. W konkursie Cinemistica Film Festival znalazł się „Przystanek” Bartosza Reetza.

Jednym z ważniejszych festiwali dla polskiej animacji w listopadzie będzie portugalska CINANIMA, w konkursie której znalazły się „Ovule” Natalii Durszewicz, „Łowy” Jarmulskiego, „Mój dziwny starszy brat” Orlik, „Kwadratura koła” Specht, „Nie masz dystansu” Paciorkowskiej, „Duszyczka” Rupik i „Na zdrowie!” Ziółkowskiej. Część z tych filmów będzie można odnaleźć także na festiwalu poświęconemu animacji w Manchesterze. W jego konkursie znalazły się „Tango tęsknot” Szymańskiej oraz „Nie masz dystansu”, z pokazami pozakonkursowymi „Chwasta” Matwiejczuk i „Story” Bańkowskiej. Innym ważnym kierunkiem dla animacji będzie Kaboom Animation Festival w Holandii, gdzie o nagrody walczyć będą „Story”, „Na zdrowie!” i „Acid Rain”. Odbędą się tam również pokazy „Czerni” Tomka Popakula, „Cipki” Renaty Gąsiorowskiej i „Tanga tęsknot”. Popakul ma szansę na nagrody również na Kurzfilmfestival w Kolonii za swój „Acid Rain”, na międzynarodowym festiwalu filmowym w Lublanie w konkursie głównym znalazło się „III” Marty Pajek, z kolei Inny” Marty Magnuskiej ma szanse na wyróżnienia podczas norweskiej ReAnimy.

Trzeci tydzień listopada może okazać się wyjątkowo owocny dla „Play” Sułkowskiego, który znalazł się w tym czasie w konkursach włoskiego Festival de Cinema de Castel Volturno, marokańskiego Rabat International Author Film Festival, węgierskiego Blue Danube Film Festival oraz niemieckiego Braunschweig International Film Festival, z pokazem „Bliskich” Zofii Kowalewskiej w sekcji pozakonkursowej.

W czasie 17 edycji festiwalu SCANORAMA na Litwie o nagrody walczyć będą „Drżenia” Dawida Bodzaka i „Sztangista” Sukholytkyy-Sobchuka, z kolei w konkursie głównym amerykańskiego AFI FEST znalazło się Story” Bańkowskiej. W czasie Exground Filmfest w Niemczech jury oceni „Portret Suzanne” Plucińskiej, na brukselski międzynarodowy festiwal filmowy zakwalifikowało się „III” Marty Pajek zaś na francuskim Entrevues Belfort zostaną ocenione „Łowy” Jarmulskiego. Z bardziej niecodziennych kierunków, w listopadzie polskie filmy krótkometrażowe powalczą o nagrody między innymi na katarskim festiwalu Ajyal („Story” Bańkowskiej) i libańskim festiwalu Praw Dziecka („Grzesznica” Karoliny Porcari).

W listopadzie, już po raz kolejny ważnym sprawdzianem dla polskich animacji będzie krakowska Etiuda&Anima, w konkursie której znajdą się „Vitae Azilia” Joanny Wapniewskiej, „JM” Stanisława Buczkowksiego, „Wieczór” Marcina Giżyckiego, „Ostatnia wieczerza” Piotra Dumały, „Amelia i Saturnin” Daniela Zagórskiego, „Story” Bańkowskiej i Portret Suzanne” Plucińskiej. Drugim dużym festiwalem pod koniec listopada, na którym zaprezentują się polscy animatorzy to PÖFF Shorts w Estonii. W jego konkursie znalazły się „Pokrowce” Karoliny Borgiasz, „An eye for an eye” Płoch, „Acid Rain” Popakula i „Portret Suzanne” Plucińskiej. „Metro” Natalii Krawczuk, „Tango tęsknot” Szymańskiej i „Ovule” Durszewicz będą miały swoje pokazy w sekcjach pobocznych.

W ostatnich dniach listopada i na początku grudnia o laury walczyć będą: „Przystanek” Reetza (na argentyńskim MiraLincoln Short FF), „Colaholic” Podolca (na kanadyjskim Giant Incandescent Resonating Animation Festival) a także „Nie masz dystansu” Paciorkowskiej (na Magma International Film Festival we Włoszech). Listopadowy sezon festiwalowy zamknie francuskie Fête de l’anim, w konkursie którego znalazły się „Na Zdrowie!” Ziółkowskiej, „Duszyczka” Rupik i „Nie masz dystansu” Paciorkowskiej.