„KWADRATURA KOŁA” WYRÓŻNIONA NA WĘGRZECH

Animacja Karoliny Specht została doceniona przez jury wegierskiego festiwalu PRIMANIMA.

Festiwal Pierwszych Filmów Animowanych Primanima powstał w 2012 roku w węgierskim Budaörs. Festiwal jest dedykowany filmom dyplomowym, studenckim oraz debiutom zrealizowanym poza szkołą.

Nagrodzona specjalnym wyróżnieniem animacja Karolny Specht, to nie jedyny polski film, który można było zobaczyć na festiwalu. W programie znalazło się siedem naszych animacji, a aż pięć miało szansę na nagrody. Poza „Kwadraturą koła” Juty oceniało „Innego” Marty Magnuskiej, „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej, „Mojego dziwnego starszego brata” oraz „O Jezu!” Betiny Bożek. W sekcji pozakonkursowej można było zobaczyć „Normę” Agaty Mianowskiej i „Chwast” Adrianny Matiwiejczuk.

Wyróżniona „Kwadratura koła” to, opowiadana za pomocą graficznych metafor, na wpół abstrakcyjna opowieść o pewnym niemożliwym uczuciu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Kwadrat żyje wśród chaosu i zmian. Przy drugim zauważamy, że układy w których funkcjonuje, ciągle powtarzają się, wprowadzają rutynę, hipnotyzują nie pozwalając zrobić żadnego ruchu. Pewnego razu do schematu wkrada się nowy element, który na chwilę pozwoli Kwadratowi nieco inaczej spojrzeć na rzeczywistość.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.