„DUSZYCZKA” Z GRAND PRIX, „ACID RAIN” Z WYRÓŻNIENIEM NA FESTIWALU BANJALUKA

Tegoroczna edycja zakończonego wczoraj festiwalu Banjaluka jest bardzo pomyślna dla rodzimych animacji. Grand Prix trafiło do animacji Barbary Rupik, a specjalne wyróżnienie powędrowało do Tomka Popakula.

Banjaluka International Animation Festival to jeden z najważniejszych i najstarszych festiwali animacji w Europie. Wydarzenie powstało  na kanwie odbywającego się od 1971 roku w ówczesnej Jugosławii festiwalu The May Festival of Animated Film. W programie obecnego festiwalu oprócz sekcji konkursowej można znaleźć liczne retrospektywy, pokazy towarzyszące oraz warsztaty skierowane do profesjonalistów i amatorów.

Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku w programie nie zabrakło polskich animacji. Do konkursu zaproszono „Story” Joli Bańkowskiej, „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej, „Ovule” Natalii Durszewicz oraz zwycięską „Duszyczkę” i wyróżnione „Acid Rain”.

Nagrodzony Grand Prix film Barbary Rupik opowiada o martwym ciele znajdującym się nad brzegiem rzeki. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę - miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

Z kolei akcja wyróżnionego filmu Tomka Popakula rozgrywa się gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Tegoroczna edycja BANJALUKI miała miejsce od 24 do 28 października.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.