KFF INDUSTRY: NABÓR PROJEKTÓW NA PITCHING ANIMATED IN POLAND

Ruszył nabór zgłoszeń do udziału w ANIMATED IN POLAND – pitchingu polskich projektów krótkometrażowych animacji na ostatnim etapie produkcji, który odbędzie się w ramach KFF Industry na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Termin zgłoszeń upływa 20 kwietnia.

Krakowska Fundacja Filmowa, organizator Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz odbywających się równolegle z festiwalem wydarzeń branżowych KFF Industry, zaprasza do zgłoszeń projektów filmów animowanych na pitching Animated in Poland, który powstał z myślą o prezentacji najnowszych filmów animowanych tworzonych w Polsce. Reprezentanci wyselekcjonowanych projektów opowiedzą o swoich filmach i pokażą ich fragmenty, nim te trafią do programów polskich i zagranicznych festiwali filmowych. Wydarzenie odbędzie się po raz jedenasty. 

Do udziału w pitchingu można zgłaszać projekty polskich filmów animowanych, będące na ostatnim etapie produkcji, które swoją premierę będą miały w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Reprezentanci projektów wybranych spośród nadesłanych zgłoszeń wezmą udział w pitchingu 30 maja 2023. Podobnie jak w ubiegłych latach przed pitchingiem uczestnicy wezmą udział w szkoleniu przygotowującym do prezentacji projektów, połączonym z krótkimi konsultacjami.

Szkolenie poprowadzi Maarten van Gageldonk, dyrektor programowy Festiwalu Kaboom, największego festiwalu filmów animowanych w Holandii. Maarten prowadzi też zajęcia magisterskie z zakresu animacji w Master Institute of Visual Cultures (MIVC) w mieście Den Bosch. W ostatnich latach współredagował książkę Animation and Memory (2020), wydaną przez Palgrave Macmillan.

Osoby zainteresowane zgłoszeniem projektu do udziału w Animated in Poland prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego najpóźniej do 20 kwietnia 2023.

Formularz zgłoszeniowy 

Dla najlepszych projektów prezentowanych podczas pitchingu przewidziane są nagrody ufundowane przez partnerów – Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), Studio Sound Mind oraz studio Fixafilm:

 - bon Studia Sound Mind na 10 dni post-produkcji dźwięku do filmu (przy założeniu, że całość post-produkcji dźwięku będzie zrealizowana w Studio Sound Mind).

- bon studia Fixafilm na usługi w zakresie postprodukcji obrazu o wartości 10 000 PLN

- Wyróżnienie Specjalne CeTA o wartości 30.000 PLN w formie wkładu niepieniężnego (aportu rzeczowego) w produkcję filmu realizowanego przez wyróżnionego twórcę/producenta lub kolejnego projektu, m.in. poprzez użyczenie sprzętu i infrastruktury oraz wykonanie wybranych usług. Wyróżnienie będzie zrealizowane w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu.

bon Studia Sound Mind na 10 dni post-produkcji dźwięku do filmu (przy założeniu, że całość post-produkcji dźwięku będzie zrealizowana w Studio Sound Mind). bon studia Fixafilm na usługi w zakresie postprodukcji obrazu o wartości 10 000 PLN Wyróżnienie Specjalne CeTA o wartości 30.000 PLN w formie wkładu niepieniężnego (aportu rzeczowego) w produkcję filmu realizowanego przez wyróżnionego twórcę/producenta lub kolejnego projektu, m.in. poprzez użyczenie sprzętu i infrastruktury oraz wykonanie wybranych usług. Wyróżnienie będzie zrealizowane w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu. Wyróżnienie Crew United – pięcioletnia subskrypcja Crew United w statusie Premium – dla reżysera i producenta wyróżnionego projektu. 

Studio Sound Mind zostało założone i jest prowadzone przez Michała Fojcika – uznanego reżysera dźwięku, członka stowarzyszenia Motion Picture Sound Editors (MPSE), odpowiedzialnego za dźwięk takich filmów jak: „Bogowie”, „Czerwony Pająk”, „Sztuka Kochania”, czy „Ukryta Gra”. Studio oferuje pełną postprodukcję dźwięku do filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.

FIXAFILM to założone w 2012 roku i certyfikowane przez Dolby Vision studio postprodukcji obrazu z siedzibą w Warszawie. Korzystając z nowoczesnych technologii oraz umiejętności doświadczonego zespołu, firma oferuje pełne spektrum usług od cyfrowej obsługi planu filmowego, poprzez montaż, korekcję barwną, efekty specjalne, aż po mastering i archiwizację. Fixafilm koncentruje się na filmach fabularnych, dokumentalnych, serialach oraz współpracy międzynarodowej. Ostatnie realizacje to m.in. Święty (2023), Kobieta na dachu (2022), Fucking Bornholm (2022), Nie cudzołóż i nie kradnij (2022), Hopper/Welles (2020) oraz seriale dla takich nadawców jak Netflix, ZDF czy SVT.

Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) jest państwową instytucją kultury, sukcesorem Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. To miejsce umożliwiające realizację profesjonalnej produkcji filmowej i telewizyjnej. Działalność instytucji obejmuje także edukację i profesjonalizację zawodową w zakresie nowych technologii i filmu, a także upowszechnianie kultury. W siedzibie we Wrocławiu znajdują się m.in. dwie hale zdjęciowe, sala kinowa, studia dźwiękowe, Studio Animacji, magazyn kostiumów i rekwizytów oraz pracownie komputerowe.

CREW UNITED to pierwszy w historii międzynarodowy portal networkingowy dla wszystkich osób i firm związanych z przemysłem audiowizualnym. Dzięki aktualnym i zweryfikowanym informacjom oraz innowacyjnym narzędziom umożliwia wszystkim uczestnikom branży nawiązywanie kontaktów oraz prezentację dorobku na rynku światowym. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej

Tegoroczne KFF Industry odbędzie się w formule na żywo. Animated in Poland to sekcja skierowana do producentów i twórców filmów animowanych. Oprócz pitchingu, który jest centralnym wydarzeniem, dla branży animowanej organizowany jest także Talent Market oraz warsztaty i prezentacje. W pitchingu Animated in Poland oraz towarzyszących mu konsultacjach z ekspertami co roku uczestniczą międzynarodowi profesjonaliści związani z branżą filmu animowanego i krótkometrażowego – reprezentanci festiwali, selekcjonerzy międzynarodowych festiwali filmowych, w tym tych największych - takich jak Berlinale, Cannes, Sundance czy Wenecja, reprezentanci instytucji filmowych, dystrybutorzy oraz agenci sprzedaży. Bezpośrednio po pitchingu, odbędą się spotkania one-to-one one-on-one między reprezentantami prezentowanych projektów a oglądającymi prezentacje specjalistami.

Pitching Animated in Poland odbył się po raz pierwszy w maju 2013 roku podczas 53. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego we współpracy z magazynem „Shortcut”. W ramach ubiegłorocznej edycji wydarzenia zaprezentowano m.in. film  „Koniunkcja” w reżyserii Marty Magnuskiej, produkowany przez Animoon, który miał swoją światową premierę na festiwalu w Locarno, czy film „Magda” w reżyserii Adeli Kaczmarek – Siwińskiej, produkowany przez Letko, który właśnie zaczyna swoją drogę festiwalową.

Informacji dotyczących wydarzenia udziela Marta Świętek – marta.swietek@kff.com.pl

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2023 roku. Więcej informacji o festiwalu oraz o towarzyszących mu wydarzeniach branżowych znaleźć można tutaj.

(photo: Tomasz Korczyński)