„VITAE AZILIA” ZE SPECJALNYM WYRÓŻNIENIEM

Wczoraj wieczorem rozdano nagrody podczas tegorocznej edycji festiwalu Banjaluka. Specjalne wyróżnienie otrzymała animacja autorstwa Joanny Wapniewskiej

Banjaluka International Animation Festival powstał  na kanwie odbywającego się od 1971 roku w ówczesnej Jugosławii festiwalu The May Festival of Animated Film. W programie obecnego festiwalu oprócz sekcji konkursowej można znaleźć liczne retrospektywy, pokazy towarzyszące oraz warsztaty skierowane do profesjonalistów i amatorów.

W tegorocznym programie obok nagrodzonego filmu Joanny Wapniewskiej można było zobaczyć kilka innych polskich produkcji. W konkursie głównym o nagrody ubiegały się jeszcze  filmy ‘’Wyszła z brzegów” Sofyi Nabok, „Millenium” Darii Godyń oraz „Re-Cycle” Mateusza Lenarta. A w sekcji Panorama można było zobaczyć „Sometimes” Oli Kusmider oraz Gofrownicę Prababci Julii” autorstwa Darii Kopiec.

Wyróżniona animacja „Vitae Azilia” to film o utraconej, ale wciąż żywej relacji między dwojgiem ludzi. Główną bohaterką jest młoda kobieta, która pozostając sam na sam z własnymi uczuciami i tęsknotami, próbuje na nowo odnaleźć się w kontekście utraty bliskiej osoby. Zanurzając się w wykreowaną przestrzeń swoich wspomnień, nadpisuje je, tworząc coraz bardziej surrealistyczną rzeczywistość, w której pozorna akceptacja poczucia straty, demaskuje jej emocjonalne uwikłanie w dawną relację.

Listę wszystkich nagrodzonych produkcji można znaleźć tutaj.