"JA I MOJA GRUBA DUPA" WYGRYWA W CANNES

Po licznych perturbacjach najsłynniejszy festiwal na świecie w mocno zmienionej formule zaczął powoli ogłaszać wyniki poszczególnych sekcji konkursowych. Jedną z nich jest konkurs filmów studenckich Cinefondation. Druga nagroda w tej niezwykle prestiżowej sekcji powędrowała do Yelyzavety Pysmak ze Szkoły Filmowej w Łodzi.

Festiwal Filmowy w Cannes jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych na świecie. Co roku komisja selekcyjna otrzymuje rekordową liczbę zgłoszeń do poszczególnych sekcji. W tym roku festiwal przebiega w  dość nietypowy sposób, w rozproszeniu. Część wydarzeń odbyła się online, a część z pokazów  konkursowych była i będzie wyświetlana w trakcie innych wydarzeń filmowych odbywających się w tym roku.

Sekcja do której zaproszono animację „Ja i moja gruba dupa” jest przeznaczona dla filmów studenckich. Nagrodzona animacja została zrealizowana przez studentkę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi

Animacja autorstwa Yelyzavety Pysmak opowiada o dziewczynie, która pewnego dnia odkrwa, że ma problem ze zmieszczeniem się w spodnie. Dziewczyna jest w szoku, w lustrze widzi swoje odbicie jako ogromną grubą świnię. Decyduje natychmist poddać się srogiej diecie. Żadnych cukierków, coli, tylko woda z odrobiną cytryny. Idzie jej dobrze, jednak razem z tłuszczem wychodzi z niej cała radość życia.
Jednak ona, będąc już niezdrowo wychudzona, ciągle nie hamuje się. Dziewczyna przypomina teraz zombie, który, nie wiedząc co robi, wlecze się w nocy do lodówki prześladującej ją w snach. Podczas jednego z uwodzeń lodówkowych dziewczynie zjawia się Anioł Królestwa Zachudodupia z królewskim zaproszeniem na ceremonię.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.