"SIOSTRY" WYGRYWAJĄ W CHORWACJI

Film Michała Hytrosia po raz kolejny triumfuje na międzynarodowym festiwalu. Tym razem otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu na chorwackim STIFF.

Student International Film Festival w Rijece odbył się już po raz szósty. W tym roku widzowie mogli obejrzeć aż 45 filmów w sekcjach animacji, dokumentów i filmów fabularnych. Jury konkursu dokumentalnego w składzie Morana Ikić Komljenović, Antigoni Papantoni i Maja Stojić zdecydowała, że to właśnie "Siostry" otrzymają główną nagrodę za "subtelny i intymny portret codziennego życia w klasztorze, gdzie wiekowe zakonnice ze spokojem. toleracją i szacunkiem dzielą ze sobą swoje dni, życia oraz lęki. Ten dyskretny film portretuje i daje wyjątkowy wgląd w starość z różnych perspektyw, wciągając widownię w życie, które rzadko można zobaczyć." 

Akcja nagrodzonego dokumentu toczy się za potężnym 800 letnim murem, w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce - klasztorze Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach.  To tam żyje 12 sióstr, których średnia wieku wynosi 70 lat. Mimo podeszłego wieku i zmieniającego się za murem, w szaleńczym tempie świata, każdego dnia starają się podporządkować swoje życie wymyślonej ponad 10 wieków temu regule „ORA et LABORA”. Nasze bohaterki - siostry Anuncjata i Benedykta, (w klasztorze od 40 lat), z właściwym sobie urokiem wprowadzają nas w świat za murem, opowiadają o swoim życiu i podjętych w nim decyzjach. Pokazują nam świat klasztorny z wszystkimi jego odcieniami, zupełnie odarty ze stereotypu, często wzruszający i zabawny zarazem. To film o ciszy opowiedziany niezwykle głośno.

Pełną listę nagrodzonych filmów można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu.