KRÓTKIE METRAŻE NA FESTIWALACH W LIPCU

Dla fanów krótkich metraży w Polsce pierwszy miesiąc wakacji upływa pod znakiem festiwalu Animator, zaś zagraniczni widzowie będa mieli okazję zobaczyć polskie filmy na festiwalach m.in. w Czechach, Chorwacji i Australii.

Na początku lipca będą trwały festiwale, które rozpoczęły się jeszcze w czerwcu. Dwie polskie animacje – „Na zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej i „Colaholic” Marcina Podolca – zostały zaprezentowane w konkursie podczas dwudziestej edycji ShorTS International Animation Festival we Włoszech. W tym samym czasie widzowie Sardinia Film Festiwal mają okazję obejrzeć „Nazywam się Julita” Filipa Dzierżawskiego, zaś w Kazachstanie trwają pokazy „Fascinatrix” Justyny Mytnik. Oba te obrazy zakwalifikowały się do konkursów.

Pierwszym festiwalem, rozpoczynającym się w lipcu i na którym zostaną pokazane polskie krótkie metraże, jest czeski Basta Fest. W trakcie wydarzenia jurorzy ocenią dwie produkcje z Polski - „Drżenia” Dawida Bodzaka i „Fascinatrix” Justyny Mytnik. Tydzień później rozpocznie się siedemnasta edycja Tabor Film Festival, w którego konkursie znajdują się „Na językach” Karoliny Borgiasz i „Room” Michała Sochy.

Na odbywającym się w Poznaniu festiwalu Animator widzowie będą mogli zobaczyć w konkursie aż siedem polskich animacji – od młodszych twórców, którzy zdobywają światową sławę – Joli Bańkowskiej i jej „Story” oraz „Acid Rain” Tomka Popakula – aż po mistrza polskiej animacji, Piotra Dumałę i jego „Ostatnią wieczerzę”. Oprócz tego o nagrody walczą „Łowy” Mateusza Jarmulskiego, „Rok” Małgorzaty Bosak-Serafińskiej, „Idol” Grzegorza Koncewicza i Marka Serafińskiego oraz „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej.

Drugim festiwalem obfitującym w polskie filmy animowane będzie Melbourne International Animation Festival, gdzie w konkursie zostanie zaprezentowanych pięć krótkich metraży z naszego kraju. Będą to: „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej, „Kwadratura koła” Karoliny Specht, „Chwast” Adrianny Matwiejczuk, „Na zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej i „Nebula” Marcina Nawrotka.