POLSKIE SHORTY NA ZAGRANICZNYCH FESTIWALACH W LISTOPADZIE

Im chłodniej na zewnątrz, tym goręcej robi się na festiwalach. Sprawdźcie, gdzie w listopadzie będzie można zobaczyć polskie krótkometrażowe filmy fabularne.

Festiwalowy miesiąc rozpocznie pokaz „Ukołysz mnie” w reżyserii Davida Tejera, który zaprezentowany zostanie na Asiana ISFF w Korei, a także pokaz „Córki” Mary Tamkovich, która wzięła udział w konkursie narodowym festiwalu Listapad w Białorusi. 1 listopada wystartował Leeds International Film Festival w Wielkiej Brytanii. Tam widzowie mogą zobaczyć „O Jezu!” Betiny Bożek, „Kobieta budzi się rano” Olgi Chajdas oraz „Drżenia” Dawida Bodzaka.

Krótkometrażowa fabuła Dawida Bodzaka zostanie w listopadzie pokazana jeszcze siedem razy, m.in. na Cottbus Film Festival w Niemczech, Ljublijana IFF w Słowenii, Zagreb Film Festival w Chorwacji, International Eskisehir Film Festival w Turcji, Cologne Short Film Festival w Niemczech czy VGIK International Student Film Festival w Turcji. Tam też w programie znalazły się „Lokatorki” Klary Kochańskiej.

Wiele pokazów w tym miesiącu czeka też film „Bogdan i Róża” Mileny Dutkowskiej. Fabuła zostanie pokazana na festiwalu Alcine w Hiszpanii. Na ten festiwal zaproszono także „Mleko” Urszuli Morgi oraz „Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura. W tym samym czasie, również w Hiszpanii, będzie się odbywał International Festival of Documentary and Short Film of Bilbao ZINEBI. Tam w programie zagości „Heimat” Emi Buchwald oraz „Inny” Marty Magnuskiej. Alicine to też nie jedyny pokaz „Bogdana i Róży” w Hiszpanii w listopadzie. Film zagości także na Soria International Film Festival razem z „Kobietą budzi się rano” oraz dwoma krótkometrażowymi dokumentami.

„Bogdan i Róża” znalazł się też w programie Brest European Short Film Festival we Francji. W programie festiwalu pojawią się także filmy „Wonder Girls” Anastazji Dąbrowskiej, „Śnił mi się już słoń i kino” Michała Chmielewskiego oraz „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej. Fabuła Terpińskiej będzie wyświetlana także na Princeton Independent Film Festival w USA.

W pierwszej połowie miesiąca obędzie się Cellu l’Art Polish Shorts Day w Austrii, gdzie zaprezentowanych zostanie pięć polskich filmów krótkometrażowych, w tym jeden fabularny. Będzie to „Ja i mój tata” Alka Pietrzaka. 10 listopada rozpocznie się Reggio Film Festival we Włoszech, gdzie zaprezentowane będą „Złe uczynki” Piotra Domalewskiego oraz „Romantik” Mateusza Rakowicza.

W połowie listopada w Armenii odbędzie się festiwal KIN, w którym udział wezmą fabuły: „Casting” Katarzyny Iskry oraz „Mleko”. Film Urszuli Morgi w listopadzie zostanie pokazany jeszcze raz – na Shorts That Are Not Pants. Tam też do programu zaproszono „Bogdana i Różę”, „Bernarda” Anny Oparkowskiej oraz „Krótki dystans” Giovaniego Pierangeliego.

Pod koniec miesiąca na Cairo International Film Festival w Egipcie zaprezentowana zostanie fabuła „Lekcja” Juliana Tałandziewicza. Duża reprezentacja polskich produkcji pojawi się także na festiwalu filmów krótkometrażowych i animowanych Kinofilm w Manchesterze. Z filmów fabularnych będzie można zobaczyć tam „Drżenia” oraz „Sen o Warszawie” Mateusza Czuchowskiego. Miesiąc zakończy Poitiers Film Festival we Francji. Tam do programu zaproszono m.in. „Drżenia”, „Fusy” Kordiana Kądzieli oraz „Jest naprawdę ekstra” Katarzyny Warzechy.

O pokazach krótkometrażowych dokumentów można przeczytać na stronie Polish Docs, a animacji – na Polish Animations.

Pełna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.