OGŁOSZONO NOMINACJE DO EUROPEJSKICH NAGRÓD FILMÓW ANIMOWANYCH

Wśród nominowanych znalazły się również trzy polskie produkcje.

Emile Awards to nagrody, które mają na celu honorowanie najciekawszych filmów animowanych powstających w Europie. Organizatorzy cenią różnorodność i pomysłowość twórców, stąd aż 18 kategorii oraz jedna specjalna za całokształt twórczości. W tym roku wyróżnienie im. Lotte Reiniger za życiowe osiągnięcia trafi do Clare Kitson.  Laureatów pozostałych kategorii poznamy w trakcie uroczystej gali, która odbędzie się 8 grudnia we francuskim Lille.

Wśród szczęśliwców znalazły się trzy polskie animacje. Za walory techniczne doceniono polsko-litewską koprodukcję „Ostatni przystanek księżyc” Birute Sodeikaite oraz „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raula de la Fuente. Pełnometrażowa produkcja opowiadająca o wyprawie Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli zgarnęła rekordową liczbę nominacji. Film doceniono również za scenariusz, reżyserię, dźwięk i ścieżkę dźwiękową.

Kolejną nominację do Europejskich Nagród Filmów Animowanych otrzymał film „Na Zdrowie!” w reżyserii Pauliny Ziółkowskiej. Animatorka już po raz drugi będzie ubiegać się o nagrodę dla najlepszej studenckiej produkcji. W zeszłym roku w tej samej kategorii znalazło się jej „O Matko!”.

Więcej informacji o nagrodzie można znaleźć tutaj.