NAJLEPSZE POLSKIE 30’ W KINACH PO RAZ TRZECI

Zbliża się kolejna odsłona cyklu Najlepsze polskie 30’, która na początku września trafi na ekrany kin. We wrześniu zobaczyć będzie można cztery filmy krótkometrażowe, które odniosły sukcesy na polskich i międzynarodowych festiwalach.

W programie pokazu znalazły się cztery polskie filmy krótkometrażowe, dwie fabuły i dwa dokumenty:

ATLAS, reż. Maciej Kawalski, Polska 2018, 28', (film fabularny)

Filozofia, humor, Tomasz Kot, Marian Opania, muzyka Łukasza Targosza i zdjęcia Pawła Dyllusa w filmie lekarza i reżysera Macieja Kawalskiego, który swoimi wcześniejszymi dokonaniami zdobył już zainteresowanie w USA. Jaką tajemnicę skrywa docent Adam Prażmowski, pseudonim „Atlas”? Dniami i nocami stoi z rękami do góry i uporczywie milczy. Dlaczego znalazł się w tym nieco ekscentrycznym szpitalu psychiatrycznym? I co się stanie, gdy opuści dłonie?

PARS PRO TOTO, reż. Katarzyna Łęcka, Polska 2017, 30', fab.

Po śmierci żony i samobójstwie syna Zdzisław Beksiński, odcinając się od świata i ludzi, próbuje egzystować w pustym mieszkaniu. Jedynymi towarzyszami przeraźliwej samotności artysty są nagrania bliskich. Świadkami jego zmagań są postaci z obrazów, "patrzące" na niego ze wszystkich ścian. Zdzisław usiłuje wrócić do normalnego trybu życia. Choroba zmusza go do przyjęcia pomocy od równie jak on samotnej, młodej rehabilitantki. Dotknięta pędzlem sztaluga i ciało uleczone przez dotyk, to dwie strony procesu, który obojgu daje nadzieję.

WOLTA, reż. Monika Kotecka, Karolina Poryzała, Polska 2016, 14’, dok.

Zuzia jest jedną z najlepszych zawodniczek w drużynie. Ze względu na wiek i budowę ciała podnoszą ją starsze, silniejsze koleżanki - “dolne”. Ona to “górna” - zwieńczenie akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny, intensywny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że Zuzia straciła dotychczasową gibkość. Figury z jej udziałem nie mają gracji i lekkości. Nie potrafi zgrać się z rytmem konia. Początkowo trenerka, obwinia o niepowodzenia starsze zawodniczki. To od nich wymagane jest dbanie o stabilność i bezpieczeństwo. W drużynie pojawia się stres i napięcie. 

EUFORIA, reż. Natalia Pietsch, Polska 2017, 16', dok.

Strzyżenie, pielęgnacja sierści, kąpiele – te i wiele innych spraw należy mieć na uwadze, aby przygotować psa do wystawy. Dla właścicielek rasowych pudli Euforii i Froda podobne zajęcia określają codzienny horyzont zdarzeń. Jednak raz na jakiś czas przychodzi moment próby, kiedy trzeba będzie zmierzyć się z okrutnym osądem: czy jest proporcjonalny, czy jest za krótki? Czy jego pysk nie przypomina charta? Dla dwóch kobiet to również test ich znajomości w obliczu rywalizacji o względy sędziów.

Filmy będzie można zobaczyć na ekranach kin w całej Polsce, m.in. Kino Elektornik/Warszawa, Kino Nowe Horyzonty/Wrocław, Kino Pod Baranami/Kraków oraz wybrane kina Cinema City.