JAKUB RADEJ LAUREATEM TALENTÓW TRÓJKI

Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji nagrody Talenty Trójki. W kategorii Film zwycięzcą został Jakub Radej.

Konkurs Talenty Trójki, organizowany od 2010 roku przez Program 3, stanowi formę realnej pomocy dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł dla zwycięzców oraz po 3000 zł dla finalistów) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki Wizualne.

Jury w  składzie Jowita Budnik, Zofia Kowalewska, Jerzy Kapuściński, Piotr Domalewski, Ryszard Jaźwiński i Mariusz Cieślik nominowało w kategorii FILM: Justynę Mytnik ("Jak zostać papieżem?", "Fasinatrix"), Jakuba Radeja ("Proch") i Paulinę Ziółkowską ("O Matko!", "Na zdrowie!").

Nagroda trafiła do Jakuba Radeja, za „artystyczną dojrzałość, wszechstronność i odwagę podejmowania trudnych tematów. Za konsekwencję w kreowaniu formy, która nawiązuje dialog z najwybitniejszymi dokonaniami polskiej szkoły dokumentu”.

Jakub Radej urodził się w 1991 roku w Cieszynie, mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Przedszkola Filmowego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Miłośnik twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i Kim Ki-duka. Jest autorem realizacji wideo, filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, w tym m.in. "Prochu", "Sweet Home Czyżewo" czy "Bóg zapłać".