„III” i „NA ZDROWIE!” WYRÓŻNIONE NA ANIMAFEST ZAGREB

„III” Marty Pajek i „Na zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej zostały wyróżnione na 28. Festiwalu Filmu Animowanego w Zagrzebiu.

Światowy Festiwal Filmów Animowanych Animafest Zagreb   jest drugim najstarszym po Annecy festiwalem filmowym, który jest w całości poświęcony animacji i jednym z najważniejszych na świecie festiwali filmów animowanych. W tym roku zostało zgłoszonych ponad 1800 filmów z 76 krajów, a do konkursu głównego zakwalifikowały się 44 animacje, w tym  " "III"Marty Pajek.W konkursie studenckim o nagrodę walczyło 46 filmów, w  tym 3 polskie: "Na zdrowie" Pauliny Ziółkowskiej, "Komfort" Weroniki Banasińskiej oraz "O Jezu!" Betiny Bożek.

Biorący udział w konkursie głównym filmów krótkometrażowych film Marty Pajek doceniła Sanja Borčić, na której polski film wywarł szczególne wrażenie, ponieważ mówi tak wiele, mówiąc tak mało, autorce udaje się w mocny sposób przekazać emocje. Wyprodukowany przez Animoon film jest trzecią częścią tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie”. „III” to portret kobiety w niełatwej i wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą.

Animacja Pauliny Ziółkowskiej ze Szkoły Filmowej w Łodzi otrzymała wyróżnienie w konkursie filmów studenckich za „wyjątkowe efekty wizualne i poczucie humoru”. „Na zdrowie!” opowiada o ludziach czekających na przystanku autobusowym w słoneczny dzień. Nagle kolejne osoby zaczynają kichać. Wybucha epidemia. W chaosie kichnięć okazuje się jednak, że najgorzej jest pochorować się na samego siebie.

Animafest Zagreb odbył się w tym roku od 4-9 czerwca. Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora.