POLSKIE ANIMACJE NA FESTIWALU W ANNECY

W Annecy odbywa się właśnie Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych. W konkursach zostaną pokazane polskie animacje.

Festiwal w Annecy jest najważniejszym i jednym z najstarszych festiwali poświęconych filmowi animowanemu w Europie. Co roku gromadzi ponad 150-tysięczną widownię, a także staje się miejscem spotkań profesjonalistów z całego świata związanych z branżą filmu animowanego. Do udziału w tegorocznej 42. edycji festiwalu w Annecy zgłoszono 3050 filmów. Ponad 250 filmów krótkometrażowych zaproszono do czterech sekcji konkursowych oraz sekcji pozakonkursowych. W Annecy filmy powalczą o miano najlepszego filmu krótkometrażowego, telewizyjnego, filmu zrealizowanego na zlecenie oraz filmu studenckiego, a najlepsze z nich otrzymają nagrody Kryształów.

Film Marty Pajek "III" jako jedyny polski film zakwalifikował się do konkursu filmów krótkometrażowych. Wyprodukowany przez Animoon film jest trzecią częścią tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie”. „III” to portret kobiety w niełatwej i wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą.

W konkursie filmów studenckich o nagrodę również powalczy aż pięć polskich animacji: Inny” Marty Magnuskiej, „Kwadratura koła” Karoliny Specht, „Na zdrowie! Pauliny Ziółkowskiej, „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej i O Jezu Betiny Bożek.

Odcinek „Na Tropie Skarbu” serialu animowanego dla dzieci „Rodzina Treflików” w reżyserii Marka Skrobeckiego, wyprodukowany przez Studio Trefl, zakwalifikował się do sekcji konkursowej filmów telewizyjnych.

Na festiwalu w Annecy zostanie również pokazany film „Jeszcze dzień życiaDamiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Polskimi producentami filmu są Jarosław Sawko i Ole Wendorff-Østergaard z Platige Films.

W filmie „Inny" oczekując na tajemniczego gościa, zgromadzeni snują przypuszczenia, jak wygląda i kim jest obcy. Nieznajomy materializuje się w ich wyobraźni, a jego obecność staje się niemal namacalna. Początkowy entuzjazm tłumu ustępuje miejsca uczuciu niepokoju. 

„Kwadratura koła” to pełna graficznych metafor, na wpół abstrakcyjna opowieść o pewnym niemożliwym uczuciu.

„Na zdrowie!” opowiada o ludziach czekających na przystanku autobusowym w słoneczny dzień. Nagle kolejne osoby zaczynają kichać. Wybucha epidemia. W chaosie kichnięć okazuje się jednak, że najgorzej jest pochorować się na samego siebie.

„Tango tęsknot” to malarska opowieść o naturze tanga, które jest nie tylko pożądaniem, erotyzmem czy agresją – tango to tęsknota, smutna myśl, którą się tańczy. Bohaterowie, zatracając się w tańcu, odkrywają głęboko skrywane tęsknoty i melancholię, rozpaczliwie dążąc do zaspokojenia pragnień i ukojenia.

Rzeczywistość przedstawiona w filmie „O Jezu” jest mocno naznaczona bezwładem, chaosem. Bohaterów cechuje brak chęci do podejmowania jakichkolwiek działań, są bierni i obojętni, niezdolni do kreowania własnej rzeczywistości. Spędzając czas na zwykłych, niepotrzebnych zajęciach, rozpływają się w codziennym niebycie targani emocjami i potrzebą miłości.

Rodzina Treflików” to animacja , której fabuła zbudowana w oparciu o konwencję animowanego musicalu, opowiada o zabawnych sytuacjach codziennego życia. Błyskotliwy i dowcipny serial skierowany jest dla całej rodziny. Promuje jednocześnie takie wartości jak: tolerancja, szacunek, przyjaźń czy więzi rodzinne. Serial jest jedyną polską produkcją w tegorocznym konkursie.

"Jeszcze dzień życia" oparty jest na książce Ryszarda Kapuścińskiego. To historia reportera szukającego prawdy o wojnie, oraz o jego śmiertelnie niebezpiecznej podróży przez Angolę. Akcja rozgrywa się w 1975 roku w tym szarpanym wojną kraju.

W tym roku po raz kolejny delegacja polskich twórców i producentów filmów animowanych będzie obecna na odbywających się równolegle z festiwalem targach MIFA.

Tegoroczny festiwal potrwa od 11-16 czerwca.

Listę filmów zakwalifikowanych do konkursu pełnometrażowego poznamy pod koniec kwietnia, natomiast program festiwalu zostanie ogłoszony w maju.

Więcej o festiwalu można przeczytać tu.