„ATLAS” NAGRODZONY W HISZPANII

Film Macieja Kawalskiego z Tomaszem Kotem w roli głównej otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie międzynarodowym na festiwalu filmowym De Cine De Huesca.

„Atlas” został nagrodzony na prestiżowym, hiszpańskim De Cine De Huesca, pokonując niemal trzydziestu konkurentów z całego świata. Jury uzasadniło swój wybór, mówiąc między innymi o „fantastycznej historii, opowiedzianej z wyobraźnią i wielkim talentem, otwierającej się na mnogość metaforycznych odczytań dotyczących społeczeństwa.”

Grand Prix na HIFF jest jedną z nagród upoważniających do ubiegania się o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zwycięstwo otwiera ścieżkę filmu Kawalskiego do nominacji do Oscara.

Na International Film Festival De Cine De Huesca widzowie mogli obejrzeć także dokument „Krzyżoki” Anny Gawlity oraz „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej, z którym „Atlas” konkurował w konkursie międzynarodowym.

Bohaterami filmu „Atlas” są mieszkańcy ekscentrycznego szpitalu psychiatrycznego, z których jeden, docent Adam Prażmowski, dniami i nocami stoi z rękami do góry i uporczywie milczy.

Pełna lista nagrodzonych dostępna na stronie festiwalu.