POLSKIE FILMY NA AFI DOCS!

W tym roku selekcjonerzy festiwalu AFI DOCS zaprosili do udziału w sekcji konkursowej festiwalu dwa polskie dokumenty. W sekcji filmów krótkometrażowych pokazany zostanie dokument „Raz dwa zero” Anny Pawluczuk, a w sekcji filmów pełnometrażowy „Over The Limit” Marty Prus.

Do sekcji filmów pełnometrażowych zaproszono około 50 filmów, w tym dokument „Over The Limit” Marty Prus. To portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu trningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. „Over the Limit” to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.

Natomiast w sekcji konkursowej Short Films Selections znalazło się prawie 30 filmów z całego świata, a wśród nich dokument „Raz dwa zero” Anny Pawluczuk. Bohaterka filmu, Justyna ma dziewięć lat i wraz z koleżankami trenuje wyczynowo gimnastykę artystyczną. Jej życie wypełniają treningi i zawody, na których niejednokrotnie musi przekroczyć własne granice i słabości. Mając w sobie ogromną siłę i determinację pokonuje wszystkie swoje koleżanki w zacięciu i wytrwałości. Jednak mimo tego ogromnego wysiłku nie zawsze udaje jej się stanąć na podium. Kiedy coraz bardziej traci nadzieje na medale, postanawia sama zająć się trenowaniem pięcioletnich gimnastyczek ze swojego klubu.

W konkursie krótkometrażowych dokumentów znalazł się także film polskiego twórcy "Quiet Hours" Paula Szynola. Film to historia Donalda Halla, amerykańskiego poety, który zmaga się z różnymi odmianami samotności. 

AFI DOCS to odbywający się w Waszyngtonie, trwający pięć dni festiwal filmu dokumentalnego organizowany przez American Film Institute. W tym roku zaprezentowane zostaną 92 filmy z 22 krajów. Festiwal odbędzie się w dniach od 13 do 17 czerwca.

Więcej informacji na temat festiwalu znaleźć można na jego stronie internetowej.