POLKA FINALISTKĄ MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU FILMOWEGO NESPRESSO TALENTS

W piątek, 11 maja podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes ogłoszono zwycięzców konkursu Nespresso Talents. Film Anny Zoll „Heart Therapy” zdobył drugie miejsce, a jego autorka otrzymała 3000 Euro. Do konkursu zgłoszono blisko 400 filmów z ponad 40 krajów.

Tegoroczny tytuł konkursu brzmiał „The Difference She Makes”, a trzyminutowy film miał być nakręcony w formacie wertykalnym (9:16). Bohaterką zwycięskiego filmu Anny Zoll jest kobieta, która wolny czas spędza w szpitalu z noworodkami, niechcianymi lub odebranymi biologicznym rodzicom. Jej terapia sercem to dawanie dzieciom ciepła, czułości, kojenie samotności, a tym samym pomaganie w rozwijaniu słuchu, lepszym krążeniu krwi, oddechu i ogólnym rozwoju.

Poprzez mój film „Terapia sercem” chciałam pokazać, że każdy z nas może ofiarować coś wielkiego, tym najmniejszym, zwłaszcza w ich pierwszych, tak bardzo samotnych dniach życia – mówi Anna Zoll, scenarzystka i reżyserka filmu. – Jeśli choćby jedna osoba po obejrzeniu mojego filmu, zrobi terapię sercem, będzie to największy sukces tego filmu – dodaje.

Jury konkursu Nespresso Talents obradowało w składzie: Vincent Perez – aktor, Tonie Marshall – reżyserka i Myriam Sainz – partner Nespresso przy programach zrównoważonego rozwoju, wspierających kobiety jako plantatorki kawy i agronomki. Pod koniec 2017 roku wśród 440 agronomów w ramach tego właśnie programu Nespresso ponad 30 proc. stanowiły kobiety.

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 5000 Euro otrzymał Kiran Pokharel (Nepal) za film „Wings”. Na drugim miejscu ex aequo z filmem Anny Zoll uplasował się Mans Berthas (Szwecja) z filmem „Isle of Capri”, który także otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 3000 Euro. Troje laureatów konkursu Nespresso Talents weźmie udział w specjalnych sesjach mentoringowych w Cannes z reprezentantami Semaine de la Critique. Nespresso od lat wspiera filmowe talenty – podczas festiwalu nagrodzi już po raz ósmy nagrodą „Grand Prix Nespresso” reżysera najlepszego debiutu właśnie w sekcji La Semaine de la Critique.

Ambasadorami polskiej edycji konkursu byli: Kinga Dębska – reżyserka, Karolina Korwin-Piotrowska – dziennikarka i felietonistka oraz Łukasz Maciejewski – dziennikarz i krytyk filmowy.

Na shortliście 10 najlepszych filmów w konkursie Nespresso Talents była także druga Polka – Julia Ruszczyńska, która w filmie „7a+” przedstawia historię 10-letniej Poli i jej wspinaczkowej pasji.

***

Dodatkowe informacje:

Anna Zoll

Pochodzi z Puszczykowa pod Poznaniem, prowadzi własną firmę konsultingową, w której zajmuje się obsługą branży turystycznej. Jest początkującą scenarzystką. Obecnie pracuje nad scenariuszem filmu pełnometrażowego pt. „Black Pearl”, który oparty jest na prawdziwej historii. Jej motto życiowe brzmi: „Nigdy nie będę wiedziała, co potrafię, dopóki tego nie spróbuję”.

Konkurs Nespresso Talents powstał po to, by inspirować filmowców na całym świecie do tworzenia pozytywnych zmian, odkrywać młode talenty i inspirować. Alfonso Gonzalez, Chief Customer Officer w Nespresso powiedział, inaugurując tegoroczną edycję konkursu, że Nespresso chce zachęcać filmowców do tworzenia pozytywnych zmian wokół siebie, do pokazywania rzeczywistości, która ich otacza i która może być inspiracją dla innych. Bohaterkami filmów w formacie wertykalnym, nie dłuższym niż 3 minuty, miały być kobiety, ich siła, talent i innowacyjność w tworzeniu rzeczy zwyczajnie małych i nadzwyczajnie wielkich.

Nespresso od lat wspiera filmowe talent I światową kinematografię. W tym roku marka jest oficjalnym partnerem takich festiwali jak: BAFTA, TriBeCa, Rencontres du 7ème Art Lausanne, Berlinale oraz międzynarodowych wydarzeń filmowych w Cannes, Karlowych Warach, Morelii, Wiedniu, San Sebastian, Cluj i Zurychu.

Więcej informacji na temat konkursu Nespresso Talents znajduje się na stronie internetowej.

Film “Heart Therapy”, reż. Anna Zoll:

Film “7a+”, reż. Julia Ruszczyńska: