MŁODZI FILMOWCY DLA UKRAINY - POKAZ FILMÓW STUDIA MUNKA W KINIE KULTURA

W dniu 17 marca Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich zaprasza na benefitowy wieczór z młodym kinem. Pokazom krótkometrażowych filmów z programu „Trzydzieści minut” towarzyszyć będzie zbiórka, z której wpływy zasilą konto Polskiej Akcji Humanitarnej niosącej pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

W programie wieczoru znalazły się trzy produkcje Studia Munka SFP tematycznie związane z Ukrainą, zrealizowane z udziałem pochodzących stamtąd twórców.

„Moloch” (2015) w reżyserii Szymona Kapeniaka to historia trójki nielegalnych pracowników podupadającej huty stali. Zdjęcia do filmu realizowane były w ukraińskim Dnieprodzierżyńsku, a w rolach głównych wystąpili Daniil Mireschkin,Oleg Scherbina, Evgeny Yaroschuk, Natalia Terlecka, Vlad Bokatov i Oksana Stepchuk. Film otrzymał Nagrodę Główną im. Ewy Kamirskiej w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Fabularnych na 40. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2015), wyróżnienie na 34. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film (2015), Nagrodę Jury francuskiego Festiwalu Tous Courts w Prowansji (2016), a także trzy nagrody za zdjęcia dla Jacka Podgórskiego na festiwalu Żubroffka w Białymstoku (2016), Offeliada w Gnieźnie (2016) oraz Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (2016). Producentami filmu obok Studia Munka SFP były Better Film Productions i Human Ark.

Twórca „Molocha” Szymon Kapeniak urodził się w 1975 roku. Studiował na Wydziale Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi oraz w Studio Prób w Szkole Wajdy. Jest autorem kilkunastu reportaży i filmów dokumentalnych.

„Lew” (2017) to historia młodego mężczyzny żyjącego z matką na ukraińskiej wsi. Przymierzany do małżeństwa z Marianną chłopak czuje, że pragnie czegoś więcej. Czegoś, co sprzeciwia się szczęściu i miłości... Ukraińskim producentem filmu była firma MKK Film Service. Reżyser „Lwa” Tymur Yashchenko urodził się w 1985 w Czerkasach w Ukrainie. Jest absolwentem Wydziału Prawa na Państwowym Uniwersytecie Czerkaskim. Przez rok studiował film w szkole artystycznej „Kulturama” w Sztokholmie. Ukończył Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi.

Ostatni z filmów - „Sztangista” (2018) w reżyserii Dmytro Sukholytkyy'ego-Sobchuka - to przejmująca historia sportowca, który podczas przygotowań do arcyważnych zawodów otrzymuje tragiczną, wstrząsającą wiadomość... „Sztangista” zdobył kilkanaście nagród na festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą, w tym m.in. Grand Prix w Konkursie Filmów Krótkometrażowym na Warszawskim Festiwalu Filmowym (2018), Nagrodę dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Molodist w Kijowie (2018), Nagrodę Ukraińskich Krytyków Filmowych (2019), Grand Prix Europejskiego Festiwal Debiutów Filmowych "Premier Plans" w Angers we Francji (2019) oraz Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategoriach: Najlepszy film i Najlepsze zdjęcia (2019). „Sztangista” wyprodukowany został we współpracy z Garmata Film, Polish Film Service i Non Stop Film Service. Realizację filmu wsparła Ukraińska Agencja Filmowa.

Reżyser „Sztangisty” Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk urodził się w 1983 roku w Humaniu w Ukrainie. Jest absolwentem Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego oraz Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Filmu i Telewizji im. I.K. Karpenko-Kary. Obecnie pracuje nad swoim pełnometrażowym debiutem fabularnym realizowanym w Polsce.

Wszystkie trzy filmy zrealizowane zostały w Studio Munka SFP w ramach w ramach wspieranego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu „30 Minut”. Producentami filmu z ramienia Studia Munka SFP są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Stałym partnerem programu „Trzydzieści minut” jest Telewizja TVN.

17 marca po wieczornej projekcji w kinie Kultura w Warszawie z publicznością spotkają się reżyserzy Szymon Kapelniak i Tymur Yashchenko. Rozmowę w twórcami poprowadzi dziennikarka Radia 357 Beata Kwiatkowska.

Wstęp na pokaz jest wolny. Podczas wieczoru prowadzona będzie zbiórka na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej niosącej pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Informacja prasowa