„ACID RAIN” WYGRYWA ANIM’EST

Film Tomka Popakula otrzymał nagrodę dla najlepszej animacji na rumuńskim festiwalu ANIM’EST.

ANIM’EST  International Animation Film Festival powstał w 2006 roku i od razu zyskał sympatię mieszkańców Bukaresztu. Festiwal w sześciu sekcjach konkursowych prezentuje animacje z całego świata, a także teledyski i projekty VR. Poza pokazami filmów na festiwalu odbywają się również koncerty, warsztaty, spotkania branżowe i panele dyskusyjne.

Nagrodzona Animest Trophy produkcja Tomka Popakula to nie jedyny polski film, który można było zobaczyć w Rumunii. Polskie animacje można było znaleźć w aż trzech sekcjach, w tym dwóch konkursowych. „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej miało szansę zgarnąć nagrodę dla najlepszej studenckiej animacji, „Story” Joli Bańkowskiej pokazywano w tym samym międzynarodowym konkursie co zwycięskie „Acid Rain”. W sekcjach pozakonkursowych widzowie mieli okazję zobaczyć „An eye for an eye” Julii Płoch, „Ovule” Natalii Durszewicz, „Beautiful” Weroniki Kuc i „Cipkę” Renaty Gąsiorowskiej.

Akcja wyprodukowanej przez Animoon animacji Tomka Popakula rozgrywa się gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.