DWIE POLSKIE ANIMACJE WYRÓŻNIONE NA STOPTRIK

„Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej oraz „Marbles” Natalii Spychały otrzymały specjalne wyróżnienia od jurorów podczas 9. edycji słoweńskiego festiwalu StopTrik.

Stoptrik to międzynarodowy festiwal animacji stop motion, który narodził się w mariborskim, squaterskim centrum kultury alternatywnej w 2011 roku. Od 2012 roku formuła festiwalu została wzbogacona o dwuetapowe, profesjonalne warsztaty animacji poklatkowej oraz międzynarodowy konkurs krótkometrażowych animacji.

W tym roku do konkursu zaproszono trzy polskie animacje. Wyróżnione „Marbles” Natalii Spychały i „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej oraz „Duszyczkę” Barbary Rupik.

Wyróżniony przez Waltraud Grausgruber film Spychały to wykonana w technice poklatkowej, nitkami na wazelinie i szkle animacja. Jej bohaterem jest postać, pojawiające się jako fragmenty ciała, które łączą się nierozerwalnie z przestrzenią oraz z różnego rodzaju przedmiotami. Wzajemne oddziaływanie tych wszystkich części tworzy układ zależności - zamknięty cykl powiązanych ze sobą zdarzeń.

Z kolei animacja Plucińskiej najbardziej urzekła jurorkę Nancy Denney-Phelps. Akcja filmu rozgrywa się w małym hotelu, w którym znajduje się mężczyzna usiłujący zapobiec głodowi miłości nadmiernym jedzeniem. Tęsknoty za ukochaną Suzanne nie ukoją jednak talerze pełne wędlin, warzyw i owoców. Gdy bohater udaje się do miasta w poszukiwaniu jedzenia, przypadkiem rani swoją lewą stopę, a ta niespodziewanie przekształca się w Suzanne. Od tej pory mogą być nierozłączni… To jednak dopiero początek surrealistycznej historii o samotności, zazdrości i miłości. Groteskowa adaptacja opowiadania Rolanda Topora ulepiona z plasteliny, w której zachwyca każdy szczegół.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się od 3-6 października.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.