POLSKIE ANIMACJE W OTTAWIE

Ogłoszono listę filmów na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottowie. Wśród wyróżnionych tytułów znalazły się aż cztery polskie animacje.

Międzynarodowy Festiwal Animacji w Ottawie (OIAF) to najstarszy i zarazem najważniejszy festiwal poświęcony animacji w Ameryce Północnej. Historia kanadyjskiego festiwalu rozpoczęła się w roku 1976 wraz z pierwszą edycją organizowanego wówczas co dwa lata Międzynarodowego Festiwalu Animacji.

Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zgłoszono 2469 filmy z 84 krajów, z pośród których wybrano tylko 117 tytułów. W sekcjach konkursowych znalazły się cztery polskie animacje krótkometrażowe: III Marty Pajek, Na zdrowiePauliny Ziółkowskiej, „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej i „Nebula” Marcina Nowrotki.

Film Marty Pajek "III" zakwalifikował się do konkursu krótkometrażowych fabuł. Wyprodukowany przez Animoon film jest trzecią częścią tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie”. „III” to portret kobiety w niełatwej i wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą.

„Na zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej trafił do sekcji krótkometrażowych filmów studenckich. Animacja opowiada o ludziach czekających na przystanku autobusowym w słoneczny dzień. Nagle kolejne osoby zaczynają kichać. Wybucha epidemia. W chaosie kichnięć okazuje się jednak, że najgorzej jest pochorować się na samego siebie.

W tej samej kategorii, co film Pauliny zostanie zaprezentowana animacja „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej. Film, choć utrzymany w kolorowej stylistyce jest niezwykle gorzką opowieścią o trudach życia codziennego kobiet.

Animacja „Nebula” Marcina Nawrotki znalazł się w konkursie krótkometrażowych filmów niefabularnych. Abstrakcyjna produkcja łączy w sobie animację 3D i nagrania muzyków jazzowych przeniesionych do filmu za pomocą niezwykle czasochłonnej techniki rotoskopu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 26-30 września.

Listę filmów wszystkich zakalikowanych filmów można poznać tutaj.