POLSKIE SHORTY NA SIERPNIOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Lato w pełni, a na festiwalach filmów krótkometrażowych jest już bardzo gorąco. W tym miesiącu polskie filmy krótkometrażowe zostaną pokazane m.in. Sao Paolo Film Festival w Brazylii czy Concorto Film Festival we Włoszech. Zobaczcie, gdzie jeszcze będzie można zobaczyć polskie produkcje.

W sierpniu wiele festiwali odbywa się na Bałkanach, dlatego to w tym regionie warto szukać pokazów polskich dokumentów. 1 sierpnia wystartuje festiwal Herzeg Novi w Czarnogórze, gdzie będzie można zobaczyć „Siostry” Michała Hytrosia, trzy dni później ruszy DokuFest Kosovo, na którym zaprezentowany zostanie „Deer Boy” Katarzyny Gondek, a w kolejnym tygodniu w Bośni i Hercegowinie na Sarejevo Film Festival pojawi się „Proch” Jakuba Radeja. Natomiast w Macedonii na widzów czeka program Meet the Poles!, czyli duży przegląda zarówno najnowszych jak i klasycznych polskich dokumentów, także krótkometrażowych. Więcej o pokazach można przeczytać tutaj.

Sporo pokazów polskich filmów krótkometrażowych w sierpniu odbywać się będzie też we Włoszech. Selekcjonerzy Concorto Film Festival we Włoszech postanowili zaprezentować widzom „Euforię” Natalii Pietsch, „Drżenia” Dawida Bodzaka oraz film „Jerry”. Molise Cinema Film Festival pokaże „Mleko” Urszuli Morgi, La Guarimba IFF „Ciało obce” Marty Magnuskiej, a Animaphix IAFF „Marchewkowe pole” Kacpra Zamarło, „Xoxo – pocałunki i uściski” Wioli Sowy oraz „Cipkę” Renaty Gąsiorowskiej. Animację Gąsiorowskiej będzie można także zobaczyć na Dotdotdot Open Air Short Film Festival w Austrii. Również w Austrii, ale na Alpinale Short Film Festival pojawi się „Bernard” Anny Oparkowskiej.

Do programu Wilde Möhre Festival w Niemczech zaproszono „Więzi” Zofii Kowalewskiej, a w pokazie Summer Film School Uherske Hardiste w Czechach biorą udział „Chłopcy” Pawła Orwata i „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego. Pięć polskich shortów zagości w Danii na Odense Film Festival. Będzie to „Cipka”, „Too Tash” Dariusza Sipowskiego, „Proch”, „Wolta” Karoliny Poryzały i Moniki Koteckiej oraz „Amerykański sen” Marka Skrzecza. Natomiast na Nancy International Film Festival we Francji publiczność będzie mogła obejrzeć „Krótki dystans” Giovanniego Pierangeliego.

Widzowie w USA będą mogli zobaczyć polskie shorty podczas Big Sur Screening Series. Tam pokazany zostanie „Ja i mój tata” Alka Pietrzaka oraz „Kobieta budzi się rano” Olgi Chajdas. Natomiast „Czerń” Tomasza Popakula znajdzie się w programie Scribe Video Center’s Street Movies! Film Festival. W Ameryce Południowej publiczność zobaczy polskie filmy krótkometrażowe m.in. na Sao Paulo ISFF w Brazylii, w programie znalazło się „Wcielenie” Barbary Rupik oraz „Drżenia”.

W sierpniu polskich produkcji nie zabraknie też w Austarlii i Oceanii. Na Melbourne IFF zostanie zaprezentowane „III” Marty Pajek i „Na zdrowie” Pauliny Ziółkowskiej. W Nowej Zelandii na Animation Now! pojawi się „O Jezu!” Betiny Bożek, „Wieczór” Izabeli Plucińskiej, „Room” Michała Sochy oraz „Sprawa Moczarskiego” Tomasza Siwińskiego.

Polskie filmy krótkometrażowe pojawią się także w Azji. Na festiwalu Jecheon Film Festival w Korei Północnej będzie można zobaczyć „Sen Leocadii” Krzysztofa Nowickiego, na SICAF, również w Korei, „Room” Michała Sochy” i "Tango tęskonot" Marty Szymańskiej, a na festiwalu w Hiroshimie pięć polskich animacji.

Polskie filmy animowane w tym miesiącu będzie można zobaczyć także na festiwalu Animix w Izraelu, Belo Horizonte w Brazylii, Monterrey IFF w Meksyku, Salute Your Shorts w USA, Sampo International Puppet Theatre Festival i Turku w Finlandii, Palm Springs IAF w USA oraz Silhouette we Francji. Więcej o pokazach filmów animowanych w sierpniu można przeczytać tutaj.

Aktualna lista festiwalowych pokazów znajduje się tutaj.