„PROSZĘ O CISZĘ” NAGRODZONE W PORTUGALII

Właśnie poznaliśmy zwycięzców festiwalu Curtas Vila do Conde. Jedna z nagród w Portugalii przypadła filmowi „Proszę o ciszę” Eri Mizutani.

Festiwal Curtas Vila do Conde to jeden z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w Portugalii. W tym roku odbyła się już 26. edycja wydarzenia. Podczas tej edycji film dokumentalny Eri Mizutani „Proszę o ciszę” otrzymał Best European Film School Prize w konkursie Take One!.

W swoim dokumencie Eri Mizutani zaprasza nas do tajemniczego świata, skrzętnie skrywanego przez mury wrocławskiej szkoły z internatem. Towarzysząc uczniom przez cały rok szkolny odkrywamy ich magiczną, dziecięcą rzeczywistość, która początkowo wydaje się nam odległa i niedostępna. Subtelnie prowadzona obserwacja pozwala nam stopniowo zbliżać się do bohaterów. Śledząc losy poszczególnych uczniów, a także całej, różnorodnej grupy, poznając ich zwyczaje, gesty i mimikę odkrywamy przestrzeń pełną akceptacji, zrozumienia i beztroski - tak różną od świata czyhającego poza murami szkoły. Z czasem okazuje się, że nie potrzebujemy zbyt wielu słów, by zrozumieć emocje bohaterów, a finalnie - usłyszeć ich głosy, niesłyszalne dla nas na początku filmu.