PAŹDZIERNIK NA FESTIWALACH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Jesień to jak co roku wzmożony sezon festiwalowy. W tym miesiącu polskie filmy krótkometrażowe wezmą udział w 49 zagranicznych festiwalach filmowych. Październik przyniesie rekordową liczbę 157 festiwalowych projekcji.

W tym miesiącu już  po raz kolejny prym wiodą filmy animowane. Aż trzynaście festiwali na październikowej liście to festiwale pokazujące wyłącznie filmy animowane. Najwięcej polskich animacji w tym miesiącu znajdzie się w programach bałkańskich festiwali Banjaluka (23-28 października) i Balkanima (7-11 października), węgierskiego festiwalu debiutów Primanima (28 października – 1 listopada), meksykańskiego Cutout fest (13- 16 października), szwajcarskiego Animatou (3-11 października) czy rumuńskiego anim’est (3-12 października). W tym miesiącu odbędzie się już 57. edycja festiwalu DOK.Leipzig, który jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali prezentujących filmy animowane na świecie. W tym roku do programu konkursowego zaproszono aż cztery polskie filmy – „Do serca Twego” Ewy Borysewicz, „Nieprawdopodobnie elastycznego człowieka” Karoliny Specht, „Niebieski pokój” Tomasza Siwińskiego oraz debiutujący za granicą „under_construction” – najnowszy film Marcina Wojciechowskiego. Do popularnych festiwalowych tytułów należą w tym miesiącu „Hipopotamy” Piotra Dumały, „Zmysły prysły” Marcina Wasilewskiego oraz „Darling” Izabeli Plucińskiej.

Pozycję lidera w kategorii filmów animowanych od kilku już miesięcy utrzymuje “Łaźnia” Tomka Duckiego. W październiku film zostanie pokazany aż na 11 festiwalach - na 9 z nich w sekcjach konkursowych. Najnowszy film Duckiego, którego producentem jest Studio Miniatur Filmowych oraz Peek and Boo, do tej pory ma na swoim koncie udział w ponad 40 festiwalach oraz 10 nagród i wyróżnień. W tym miesiącu równie dobrze radzą sobie trzy inne animacje – „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi (osiem festiwali), „Ziegenort” Tomasza Popakula (7 festiwali) oraz „Ars moriendi” Miłosza Margańskiego (sześć festiwali).

W grupie fabuł prowadzi ponownie „Matka” Łukasza Ostalskiego. W tym miesiącu film absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej otrzymał pięć festiwalowych zaproszeń  m.in. na festiwale Sedicicorto we Włoszech oraz CentEast w Luksemburgu. Na drugim miejscu uplasowała się „Arena” Martina Ratha w tym miesiącu pokazywana na trzech zagranicznych festiwalach.

Miesiąc rozpoczął się premierowym pokazem filmu „Molehill” w reżyserii Joanny Zastróżnej. Film,  w którym zagrali Eryk Lubos i Andrzej Chyra jest pierwszym krótkometrażowym projektem Zastróżnej zajmującej się do tej pory fotografią. „Molehill” został pokazany w pozakonkursowej sekcji Wide Angle podczas 19. edycji Festiwali Filmowego w Busan. Aż cztery polskie filmy fabularne trafiły do programu 58.Londyńskiego Festiwalu Filmowego. O nagrody międzynarodowego konkursu filmów fabularnych powalczą „Gównojady” (W. Wojcierowskiej), „Taki pejzaż” (J. Szelc), „Wstyd” (K. Fryc) oraz „Flora i Fauna” (P. Litwin). W październiku odbędzie się także 33. edycja szwedzkiego festiwalu w Uppsali. W programie festiwalu, który odbędzie się między 20 i 26 października znalazły się dwa polskie filmy – animowany „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek” (K. Specht) i  fabularny „Dom na końcu drogi” (W. Kasperskiego).

W drugiej połowie miesiąca w Czechach odbędzie się natomiast festiwal BRNO 16. W sekcji konkursowej  55. Edycji festiwalu powalczą trzy polskie filmy – “Ziegenort” (T. Popakul), „Flora i fauna” (P. Litwin) oraz „Matka” (Ł. Ostalski). Warto dodać, że w jury konkursu międzynarodowego zasiądzie polski reżyser Grzegorz Jaroszuk, który dwa lata temu zdobył Grand Prix brneńskiego festiwalu swoim dyplomowym filmem „Opowieści z chłodni”. Z końcem miesiąca w hiszpańskiej Barcelonie ruszy 40. edycja festiwalu FILMETS. W programie konkursowym obok fabularnych „Chłopców” (P. Orwat) powalczą także trzy animacje –  wspomniane już „Ziegenort” i „Ars moriendi” oraz „O rządach miłości” (A. Kaczmarek). Festiwal zakończy się 26 października. Aż siedem polskich filmów trafiło do konkursu 9. edycji festiwalu Vilnius Shorts – m.in. „Obcy” (P. Domalewski), „Wulkan” (M.Wawrzecki) czy „Plaża” (P. Prewencki).  Dodatkowo w programie znalazł się pokaz polskich filmów przygotowany przez organizatorów festiwalu Żubroofka, w którym widzowie litewskiego festiwalu będą mieli szansę obejrzeć m.in. „Do serca Twego” Ewy Borysewicz oraz „Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej.

O październikowych festiwalach filmów dokumentalnych można przeczytać tutaj

Pełna lista wszystkich październikowych pokazów filmów krótkometrażowych jest dostępna w zakładce „na festiwalach”