LUTY NA FESTIWALACH KRÓTKOMETRAŻOWYCH

W tym miesiącu polskie filmy krótkometrażowe zostaną zaprezentowane na festiwalach m.in. w Niemczech, Belgii, Indiach czy Chorwacji. Przed nami dwanaście projekcji festiwalowych.

Dobry początek miesiąca wyznaczył udział animowanego “Do serca Twego” Ewy Borysewicz (prod. Animaso, Seafiński Studio) w konkursie krótkometrażowym festiwalu Berlinale. Film Borysewicz był jedynym polskim filmem w krótkometrażowym prezentowanym podczas festiwalu, którego 64. edycja zakończyła się 16 lutego.
 
Imprezą, odbywającą się równolegle do festiwalu w Berlinie jest Berlin International Directors Lounge [DL X]. W ramach pokazów zaprezentowano dwa polskie filmy – „Matkę” Łukasza Ostalskiego (prod. Gdyńska Szkoła Filmowa) a także „Gry” – debiut reżyserski Macieja Marczewskiego (prod. Wajda School oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio Munka). Directors Lounge, które w tym roku zorganizowano już po raz dziesiąty, jest miejscem spotkań twórców z producentami i publicznością oraz co roku gromadzi wielu profesjonalistów z branży.

Dyplomowy film absolwentki Warszawskiej ASP Małgorzaty Rżanek pt. „Danse macabre” zakwalifikował się do konkursu indyjskiego festiwalu Jaipur. Odbywający się od 2009 roku festiwal jest jednym z najszybciej rozwijających się indyjskich festiwali, prezentujących zarówno filmy pełno jak i krótkometrażowe. Jaipur jest dziesiątym międzynarodowym festiwalem na koncie „Danse macabre”, które w 2013 roku zostało zaprezentowane premierowo w sekcji Cinefondation festiwalu w Cannes.

W połowie miesiąca w Anglii odbył się festiwal animacji Animex. W ramach specjalnego pozakonkursowego pokazu filmów krótkometrażowych zaprezentowano film „Dróżnik” Piotra Szczepanowicza (prod. Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio Munka, NoLabel). Animex jest jednym z wiodących brytyjskich festiwali poświęconych filmom animowanym, który łączy formułę festiwalu z bogatym programem skierowanym do animatorów, producentów oraz innych profesjonalistów filmowych. Festiwal zakończył się 14 lutego.

Do konkursu chorwackiego festiwalu Zagreb Dox zakwalifikował się najnowszy, krótkometrażowy dokument Marty Prus – „Osiemnastka”. To kolejny pokaz konkursowy filmu studentki łódzkiej PWSFTViT, która rozgłos na festiwalach zdobyła swoim wcześniejszym dokumentem „Vakha i Magomed”. W tym roku festiwal odbędzie się już po raz dziesiąty. W konkursie zobaczymy także polskie dokumenty pełnometrażowe – „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego, „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego, a także „Wszystko jest możliwe” Lidii Dudy. Festiwal potrwa do 3 lutego.

Aż sześć polskich animacji zakwalifikowało się natomiast do konkursu belgijskiego festiwalu Anima, który w tym roku odbędzie się już po raz 33. W konkursie międzynarodowym o Grand Prix festiwalu powalczą „Darling” Izabeli Plucińskiej, „Zmysły prysły” Marcina Wasilewskiego, „Ziegenort” Tomasza Popakula oraz „Łaźnia” Tomka Duckiego. „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi i „Stefan i żuczek” Piotra Ngoca  będą natomiast rywalizować o laury konkursu filmów studenckich. Festiwal rozpocznie się 28 lutego i potrwa aż do 9 marca. 

Więcej o festiwalowych planach na kolejne miesiące można przeczytać w zakładce "na festiwalach"