MARCOWE FESTIWALE KRÓTKOMETRAŻOWE

Po leniwym początku roku wiosna zapowiada się intensywnie. W marcu polskie filmy krótkometrażowe zostaną zaprezentowane na 25 festiwalach filmowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hong Kongu, Finlandii czy Hiszpanii. Przed nami 43 pokazy festiwalowe.

Marcowe zestawienie otwiera udział polskich filmów krótkometrażowych w konkursach prestiżowych festiwali. Na przełomie marca i kwietnia „Toto” i „Łaźnia” zostaną pokazane podczas 38. edycji festiwalu filmowego w Hong Kongu. Festiwal w Hong Kongu jest jedną z największych imprez filmowych odbywających się w Azji, a w programie festiwalu można znaleźć filmy pełnometrażowe, krótkometrażowe oraz dokumentalne. Trzy animacje trafiły także do konkursu prestiżowego, amerykańskiego festiwalu Ann Arbor. „Toto” Zbigniewa Czapli, „Do serca Twego” Ewy Borysewicz oraz „FFF1” Marcina Giżyckiego. Ann Arbor jest największym i najważniejszym festiwalem pośród imprez prezentujących filmy eksperymentalne na święcie. Z końcem marca odbędzie się już po raz 52.  Kolejnym ważnym festiwalem, w którym wezmą udział polskie filmy będzie fiński Tampere. Festiwal, podczas którego w ubiegłym roku Łukasz Ostalski otrzymał nagrodę publiczności za swój dyplomowy film „Matka”, w tym roku zaprezentuje trzy polskie filmy. W konkursie Tampere zadebiutuje za granicą fabuła Pawła Orwata „Chłopcy”. W tym samym konkursie widzowie obejrzą także animowany „Moonshine” Michała Poniedzielskiego oraz „Ziegenort” Tomka Popakula. Werdykt jury poznamy już 9 marca.

W tym miesiącu dobrze radzą sobie także filmy studenckie. Do konkursu 4. edycji holenderskiego festiwalu filmów studenckich Flicks trafiły trzy filmy studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – „Lekcja” Damiana Kocura, „Granice wytrzymałości” Marka Marlikowskiego oraz „Wulkan” Michała Wawrzeckiego. W ubiegłym roku nagrodę dla najlepszego filmu na tym samym festiwalu odebrała także studentka WRiTV Olga Kałagate za swój film „Póki wilk syty”. W piątek rusza tegoroczna edycja festiwalu filmów studenckich Watersprite w Cambridge. Nominacje do aż trzech nagród otrzymał film Aleksandry Terpińskiej „Święto zmarłych”. Film studentki WRiTv jest nominowany za najlepszą reżyserię, najlepsze zdjęcia oraz w kategorii najlepszego filmu krótkometrażowego. Wyniki zostaną ogłoszone już w najbliższą niedzielę. Film studenta łódzkiej PWSFTviT – Piotra Sułkowskiego pt. „Miruna” trafił natomiast do sekcji dwóch rumuńskich festiwali – Anonimul oraz ClujShorts.

Aż cztery polskie filmy zakwalifikowały się do konkursu 16. edycji festiwalu MECAL. O nagrody w Hiszpanii  powalczą „Darling” Izabeli Plucińskiej, „Tajemnica góry Malakka” Jakuba Wrońskiego, „Obóz” Tomasza Jeziorskiego w także „Matka” Łukasza Ostalskiego. Laureaci tegorocznej edycji zostaną ogłoszeni już 30 marca. Kolejne cztery tytuły zakwalifikowały się do konkursu Słowackiego festiwalu FEBIOFEST, który co roku prezentuje najciekawsze filmy zrealizowane przez twórców z krajów wyszehradzkich. W tym roku konkurs krótkometrażowy odbędzie się po raz drugi. W ubiegłym roku nagroda dla najlepszego filmu krótkiego trafiła do rąk Grzegorza Zaricznego za jego dokumentalny „Gwizdek”. W tym roku szansę na nagrody mają animowane „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, „Ziegenort” Tomka Popakula, „Toto” Zbigniewa Czapli oraz fabularny „Mazurek” Julii Kolberger.  Na przełomie marca i kwietnia odbędzie się natomiast 19. edycja festiwalu Vilnius IFF. W programie konkursowym o nagrody powalczy pięć polskich filmów – „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, „Psubrat” Marii Zbąskiej, „Arena” Martina Ratha oraz „Flora i fauna” Piotra Litwina. W pokazach towarzyszących zobaczyć będzie można „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego, "The big Leap" Kristoffera Rusa oraz „Mazurek” Julii Kolberger. Oba filmy mają szansę na nagrodę publiczności.

Najpopularniejszym tytułem marca jest animowany „Darling” Izabeli Plucińskiej. Ta niemiecko-polska koprodukcja do tej pory trafiła do programów piętnastu międzynarodowych festiwali, a w marcu zostanie pokazana na kolejnych pięciu  m.in. na festiwalu Tricky Women w Austrii, festiwalu filmów krótkometrażowych w Regensburgu, czy holenderskim Festiwalu Filmów Animowanych (HAFF).

W tym miesiącu czeka nas także wiele pokazów filmów animowanych. Z początkiem miesiąca „Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy” Pawła Prewenckiego zostanie pokazane na chilijskim festiwalu Chilemonos. Kolejny film studencki - „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi powalczy o nagrody dwóch festiwali – portugalskiego Monstra oraz francuskiego Roanne gdzie w tym samym konkursie jury oceni także „Darling” Izabeli Plucińskiej. Z końcem miesiąca „Toto” Zbigniewa Czapli zostanie zaprezentowany podczas hiszpańskiego festiwalu Lanzarote, a „Zmysły prysły” Marcina Wasilewskiego trafił do sekcji konkursowej francuskiego festiwalu Aubagne.

Pełną listę marcowych pokazów można znaleźć w zakładce "na festiwalach"

Na zdjęciu powyżej: kadr z filmy "Chłopcy" Pawła Orwata