POLSKA GOŚCIEM SPECJALNYM NORDISK PANORAMA I FORUM

Na rozpoczynającym się właśnie festiwalu filmowym Nordisk Panorama sporo polskich akcentów. Oprócz licznej delegacji producentów z Polski na towarzyszące festiwalowi forum, skandynawscy widzowie będą mieli szansę obejrzeć kilka polskich filmów dokumentalnych, a także wysłuchać wykładu na temat oskarowego „Królika po berlińsku”.

Nordisk Panorama to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Skandynawii. Festiwal odbywa się co roku w innym nordyckim mieście. Poprzednie edycje miały miejsce w Aarhus w Danii, Bergen w Norwegii, Malmo w Szwecji, Reykjaviku na Islandii.  W tym roku gospodarzem festiwalu jest fińskie Oulu.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi jest Nordisk Forum, organizowane przez FilmKontakt Nord, instytucję skupiającą skandynawską branżę filmową.  Głównym zadaniem Nordisk Forum jest ułatwienie kontaktów branżowych i możliwości koprodukcyjnych krajów nordyckich z innymi krajami europejskimi. Co roku do udziału w Forum zapraszany jest jeden kraj spoza Skandynawii. W ubiegłych latach były to Wielka Brytania oraz kraje obszaru niemieckojęzycznego – Niemcy ,Austria i Szwajcaria.

W tym roku, dzięki współpracy z Krakowską Fundacją Filmową, gościem specjalnym Forum jest Polska, a do Finlandii zaproszona została delegacja polskich producentów. Podczas panelu Producers meet Producers, który odbędzie się  w niedzielę, 23 września, możliwość zaprezentowania swoich dokonań oraz nowych projektów będą mieli przedstawiciele Afilm, AMP Polska, Studia Filmowego Kalejdoskop, Eureka Media, Telemark, Film Art Production, Endorfina Studio, Filmovar oraz Pokromski Studio. Dodatkowo projekt „Dybuk” w reżyserii Krzysztofa Kopczyńskiego, a produkowany przez Eureka Media, wybrany został do udziału w pitchingu. Podczas Producers meet Producers przedstawione zostaną przez przedstawicieli TVP, PISF i Krakowskiej Fundacji Filmowej zasady finansowania, produkcji i koprodukcji oraz dystrybucji filmów dokumentalnych w Polsce.  Uczestnicy Forum będą mieli możliwość nawiązania kontaktu z ponad 40 skandynawskimi przedstawicielami funduszy filmowych, stacji telewizyjnych, instytutów filmowych, firm dystrybucyjnych.

Chociaż na  Nordisk Panorama oglądać można głównie produkcje filmowe zrealizowane w Skandynawii, jednakże w ramach specjalnych pokazów nie zabraknie także polskich akcentów. Bartek Konopka przedstawi case study „Królika po berlińsku” (produkcja MS Films, Anna Wydra), nominowanego do Oskara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny w 2010 roku, a współfinansowanego między innymi przez fińską telewizję YLE. Uzupełnieniem prezentacji będzie pokaz dwóch filmów autorstwa Konopki: „Królika po berlińsku”, nad którym Szkoła Wajdy objęła opiekę artystyczną oraz fabularnej „Trójki do wzięcia”. Ten ostatni film został wyprodukowany przez Wajda Studio w ramach programu 30 minut. Pokazy obu filmów oraz wykład Konopki  odbędą się w ramach festiwalowej sekcji „Student rendez-vous”, na którą składa się też przegląd „Student Shorts&Docs” – znalazły się w nim między innymi wyprodukowane przez Wajda Studio dokumenty „Decrescendo”Marty Minorowicz oraz „Oj Boże, drogi Boże” Julii Popławskiej. Ponadto W ramach przeglądu „Short matters!”, organizowanego przez Europejską Akademię Filmową będzie można również obejrzeć film Piotra Bernasia „Paparazzi”, nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2011 roku. 
Udział Polskiej Delegacji w Nordisk Forum jest możliwy dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Nordisk Panorama potrwa do 26 września, więcej o festiwalu znaleźć można tutajNordisk Forum odbędzie się w dniach 23 – 25 września, więcej o forum znaleźć można tutaj (Polish Docs, Wajda Studio)