DZIECKO

TYTUŁ ANGIELSKI: NEWBORN

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Kiedy na świat przychodzi dziecko Aśki, bohaterka nie spodziewa się tego, że będzie musiała stawić czoła trudnym wyzwaniom. Wraz ze swoim partnerem nastawieni są na powitanie na świecie swojego synka. Tuż po narodzinach okazuje się, że tytułowe dziecko ma biologiczne cechy obu płci. Lekarz przedstawia rozwiązanie świeżo upieczonym rodzicom, proponując im operację, mającą na celu wyeliminowaniu jednej z nich. Ta wiadomość sprawia, że główna bohaterka staje przed trudnym wyborem; czy zdecyduje się na wychowanie syna, czy córki. Niestety w Polsce, gdzie dzieje się akcja, nie ma prawnej możliwości rejestracji osoby interpłciowej, trzeciej płci. Problem, z którym mierzy się Aśka wychodzi na jaw, kiedy rodzice dziewczyny odwiedzają dziecko, by powitać na świecie swojego wnuczka. Naciskają główną bohaterkę, próbując narzucić jej swój punkt widzenia, by jak najszybciej podjęła decyzję. Czy dziewczynie uda się stawić czoła rodzinie i zawalczyć o wolność swojego nowonarodzonego dziecka?

GATUNEK:
fabularny
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
CZAS TRWANIA:
21'
ROK PRODUKCJI:
KOLOR:
kolorowy
REŻYSERIA:
Zuzanna Grajcewicz
SCENARIUSZ:
Zuzanna Grajcewicz
OPERATOR:
Ewa Radzewicz
MONTAŻ:
Katarzyna Drozdowicz
OBSADA:
Justyna Wasilewska, Julian Świeżewski, Marta Nieradkiewicz, Agnieszka Suchora, Andrzej Walden, Lech Mackiewicz, Yeva Shchesniak, Sebastian Pawlak, Katarzyna Kucharska
DŹWIĘK:
Rafał Nowak, Grzegorz Kucharski
PRODUCENT:
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna

Zuzanna Grajcewicz »

Reżyserka i scenarzystka, urodzona w 1994 roku w Szczecinie, pochodząca z Łobza w województwie zachodniopomorskim, mieszka w Warszawie. Absolwentka Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi.  Studiowała także Wiedzę o Teatrze oraz Filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie. Stypendystka programu „Młoda Polska” w roku 2020. Jej krótkometrażowe filmy były pokazywane na przeszło kilkudziesięciu festiwalach w Polsce i zagranicą. Jest laureatką nagród min. na 18. Międzynarodowym Festiwalu Nowe Horyzonty, 40. Młodzi i Film czy 16. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Zdobywała doświadczenie na wielu planach filmowych,  obecnie pracuje nad debiutem fabularnym.