URODZINY

TYTUŁ ANGIELSKI: BIRTHDAY

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Szymon ma trzydzieści lat jest lekarzem i niczego mu nie brakuje. Ma dziewczynę, samochód, mieszkanie w kredycie i niejasne poczucie nadchodzącej katastrofy, jeśli nic się nie zmieni. W noc po urodzinowej imprezie Szymon stoi przed lustrem i próbuje poskładać w całość miniony dzień. Bilans nie wypada korzystnie. Najbardziej dojmujące zdarzenie to "sprawa Ryśka" - lokatora, któremu Ojciec wynajmował mieszkanie po dziadku, i który, mimo że skończyła mu się umowa, nie zamierza się wyprowadzić. Ojciec, który dla Szymona był "mistrzem świata" teraz nie wiedzieć jak i dlaczego stał się człowiekiem pozbawionym charakteru. W postawie Ojca Szymon widzi zapowiedź własnej życiowej klęski. Panicznie boi się, że za chwilę i jego życie będzie wyglądać tak samo. "Urodziny" to opowieść, która niesie ze sobą poważne konsekwencje, ale jest to historia utrzymana w duchu komediowym, uszyta na miarę bohatera naszych czasów, jego potrzeb i możliwości. Inspiracją scenariusza jest opowiadanie Etgara Kereta "Mistrz świata".


FILM REPREZENTOWANY PRZEZ KRAKOWSKĄ FUNDACJĘ FILMOWĄ

GATUNEK:
fabularny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
CZAS TRWANIA:
25'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Maciej Sobieszczański
SCENARIUSZ:
Maciej Sobieszczański
OPERATOR:
Jacek Podgórski
MONTAŻ:
Andrzej Dąbrowski
OBSADA:
Maciej Marczewski, Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Globisz, Dorota Kolak
MUZYKA:
Bartłomiej Gliniak
PRODUCENT:
Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (obecnie: Wajda Studio), TVP S.A., Stowarzyszenie Filmowców Polskich - Studio Munka , Kreativa

Maciej Sobieszczański »

absolwent Studium Scenariuszowego w PWSFTviT w Łodzi i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autor scenariuszy filmowych, telewizyjnych i sztuk teatralnych m.in.: "Zwykła rzecz" - rok. prod. 2009, reżyser: Walentyn Wasyanowicz, Ukraina. "Prosta historia o miłości" - reżyser: Arkadiusz Jakubik. "Hiszpański szachraj" - dramat kryminalny - realizacja w TVP Kultura, reżyser: Mirosław Zbrojewicz. Od dwóch lat pracuje jako wykładowca w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, a także w PWSFTviT w Łodzi.