Gabi Bania

Największą pasją Gabi Bania jest tworzenie filmów animowanych, w której to dziedzinie zaczynała jako samouk.

Od 2018 roku zrealizowane i wyreżyserowane przez nią filmy krótkometrażowe były prezentowane i nagradzane na ponad 200 różnych festiwalach i przeglądach filmowych w ponad 30 krajach świata, m.in. w Kanadzie, Australii, Francji, Japonii i Chinach, wygrywając ponad 40 nagród i zajmując pierwsze miejsca w USA, Brazylii, Polsce i Czechach.

W filmach animowanych przedstawia ważne problemy społeczne – np.: hejt i nadmierną rywalizację, ekologię, traumę związaną z trudną przeszłością, samotnością i tęsknotą, przemijanie, godzenie pasji z pracą, obecność i znaczenie kobiet w sztuce, a także rodzimą kulturę, nawiązując często do twórczości z okresu polskiego romantyzmu.

Obecnie jest studentką studiów magisterskich na wydziale Animacji Komputerowej 3D na University of South Wales w UK.

W 2023 ukończyła z wyróżnieniem First Class Honours studia licencjackie na wydziale BA (Hons) Computer Animation na USW ze specjalizacją w reżyserii i animacji postaci 3D.

W 2020 roku ukończyła profil reżysersko-operatorski w Liceum Filmowym z Oddziałami Dwujęzycznymi przy Warszawskiej Szkole Filmowej.

W listopadzie 2023 została zwyciężczynią w ogólnopolskim konkursie "Młoda Polka" w kategorii "Kultura i Sztuka", będąc jedyną osobą w programie tworzącą filmy animowane.

W 2021 roku jako pierwszy student zagraniczny i pierwszy twórca filmów animowanych została laureatką programu "Hothouse"  organizowanego przez irlandzki "Fresh International Film Festival".

Zajmuje się również wielkoformatowym rysunkiem i malarstwem, tworzy artystyczne zdjęcia i photobooki, pisze teksty, w tym między innymi scenariusze filmowe, opowiadania i poezję.

Wielokrotnie udzielała także prezentacji edukacyjnych dla szkół podstawowych oraz liceów, dzieląc się swoją twórczością i opowiadając o inspiracjach epoką romantyzmu oraz mitologią grecką, które są często obecne w jej filmach animowanych i innych projektach artystycznych.

Obecnie rozwija swoje umiejętności w dziedzinie animacji komputerowej 3D oraz jest w trakcie prac nad dwoma nowymi filmami animowanymi w technice animacji komputerowej 3D oraz 2D.