KRÓTKIE FILMY NAGRODZONE W KOSZALINIE

Jubileuszowa 30. edycja koszalińskiego festiwalu debiutów filmowych Młodzi i Film zakończyła się w sobotni wieczór uroczystą galą. Oprócz filmów pełnometrażowych, Małymi Jantarami nagrodzono także filmy krótkie, w tym roku wyjątkowo tylko w dwóch kategoriach – fabularnej i dokumentalnej.

Tegoroczne Jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych w składzie: Andrzej Fidyk, Marta Minorowicz, Dorota Lamparska, Paweł Flis oraz Mariusz Dąbrowski przez sześć festiwalowych dni obejrzało 76 filmów krótkometrażowych. W sobotę 17 września wręczenie nagród rozpoczęto od wyróżnień, a te trafiły do rąk Pawła Prewenckiego za animację  "Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść" oraz dwóch reżyserów nagrodzonych już  podczas tegorocznej edycji wrocławskich Nowych Horyzontów: Łukasza Borowskiego za jego dokument „3 dni wolności” oraz Aleksandra Dembskiego za krótką fabułę „Basia z Podlasia”. Statuetkami Małych Jantarów w kategorii fabularnej zostały uhonorowane równorzędnie – „Twist and Blood” Kuby Czekaja zrealizowany jako film dyplomowy na katowickiej filmówce, a także „Koleżanki” Sylwestra Jakimowa, który w ramach programu „30 minut” wyprodukowało Studio Munka w koprodukcji ze Studiem Filmowym Kadr. Najlepszym filmem dokumentalnym okrzyknięto 16 minutową „Rozmowę” Piotra Sułkowskiego – studenta PWSFTViF w Łodzi. W tym roku ze względu na niezadawalający poziom filmów animowanych jury postanowiło nie przyznawać nagrody głównej w tej właśnie kategorii.


„Twist and Blood” uhonorowane już mianem najlepszego debiutu podczas ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni opowiada historię jedenastoletniego chłopca o ksywie Brzucho, który znajduje swój sekretny sposób w jaki mierzy się z presją ze strony rodziców oraz negatywnymi reakcjami swoich rówieśników. Film jest drugim filmem Czekaja, który w 2009 roku nakręcił pokazywane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”.  

Fabularny film „Koleżanki” Sylwestra Jakimowa powstał w ramach czwartej edycji programu 30 minut i jest pierwszym filmem zrealizowanym przez reżysera po ukończeniu PWSFTviT w Łodzi. Film w oryginalny sposób pokazuje dylematy młodych dziewczyn opowiadając historię dwóch nastolatek, które wyruszają na nocny spacer po mieście.

Nagroda dla „Rozmowy” Piotra Sułkowskiego jest pierwszym wyróżnieniem dla filmu, który dotychczas był prezentowany w przeglądzie „Łodzią po Wiśle” a także 51.Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film dokumentuje pierwsze spotkanie dwóch więźniów odsiadujących długoterminowe wyroki w różnych zakładach karnych, którzy dotychczas znali się jedynie z listów pisanych do siebie przez osiem lat.

Więcej informacji na temat werdyktu jury można znaleźć na stronie festiwalu