"HOME SWEET HOME" ORAZ "DESZCZ" Z NAGRODAMI W SERBII

Film Agaty Puszcz oraz animacja Piotra Milczarka mogą pochwalić się kolejnymi nagrodami. Oba filmy zostały docenione na serbskim festiwalu filmowym Kustendorf.

'Home Sweet Home" kontynuuje swoją zwycięzką passę. Jeszcze niedawno Agata Puszcz otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na niemieckim festiwalu B3 Biennial of the Moving Image. W tym tygodniu jury festiwalu filmowego w Kustendorf, w którym zasiedli Miki Manojlović, Alice Rohrwacher i Bruno Tarrière, zadecydowało, że na nagrodę im. Vilko Filača za najlepsze zdjęcia zasłużył Cezary Stolecki. Jury pochwaliło wyrazistą reżyserię Agaty Puszcz, którą udało się wyrazić Stoleckiemu za pomocą etetyki oświetlenia planu.

Z kolei Srebrne Jajko, nagrodę dla drugiego najlepszego filmu konkursu głównego wygrał wielokrotnie nagradzany "Deszcz" Piotra Milczarka. Jury uzasadniło swoją decyzję, podkreślając uniwersalność języka filmowego reżysera, który komentuje społeczne konflikty, a także doceniając jego humor i mastrię w oprawie audiowizualnej.

"Home Sweet Home" opowiada historię 10-letniego Olafa, który żyje w świecie, w którym wynajmowanie członków rodziny i przyjaciół jest powszechną praktyką. Za odpowiednie pieniądze każdy może stworzyć sobie złudzenie idealnego szczęścia. Kiedy firma Rent a Life organizuje w szkole Olafa casting, chłopiec nie waha się ani chwili - zamierza wziąć w nim udział i za wszelką cenę dostać rolę przyjaciela na przyjęciu urodzinowym bogatej dziewczynki. Wkrótce okaże się, że cena za udział w tej iluzji jest wysoka.

"Deszcz" to lekki, krótki film animowany, opowiadający o zbiorowej świadomości. O tym, że brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za własne czyny sprawia, że bezrefleksyjnie idziemy za tłumem, co może doprowadzić do tragedii. To również film o próbie walki jednostki ze zbiorową hipnozą i o konsekwencjach zarówno dla niej, jak i tłumu.