NOWY NUMER MAGAZYNU „FOCUS ON POLAND”

Dziesiąty numer magazynu „Focus on Poland” już dostępny online! Można w nim znaleźć wszystko, co najbardziej interesujące w polskim dokumencie, krótkim metrażu i animacji w ostatnich miesiącach.

„Focus on Poland” to anglojęzyczny magazyn wydawany przez Krakowską Fundację Filmową  jako część projektów Polish Docs, Polish Shorts i Polish Animations, a jego celem jest zaprezentowanie najciekawszych twórców, tematów i zjawisk w polskim filmie dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym. Zazwyczaj magazyn objeżdża cały świat i jest dostępny dla branży i publiczności na najważniejszych międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach filmowych. W tym roku, ze względu na pandemię, dostępny jest wyłącznie online.

W najnowszym numerze znaleźć można wywiady z twórcami, recenzje filmów, informacje o projektach w produkcji i ostatnich międzynarodowych premierach oraz katalogi filmów wyprodukowanych w 2020 roku.  Zapraszamy też do nowego działu „Focus on Poland Talks”, gdzie można obejrzeć krótkie rozmowy z reżyserami i reżyserkami filmów animowanych i dokumentalnych.

„Focus on Poland” wydawany jest dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Cały Magazyn można przeczytać i pobrać tutaj.

W dziale filmu krótkometrażowego polecamy:

>>> Tekst Katarzyny Wilk o tym, jak się tworzy filmy w pandemii na przykładzie „Kronik zarazy. Serialu internetowego” Tomka Śliwińskiego i Magdy Hueckel oraz serii HBO „W domu” w ramach której krótkie formy wyreżyserowali m.in.: Jerzy Skolimowski, Małgorzata Szumowska, Krzysztof Garbaczewski, Krzysztof Skonieczny, Mariusz Treliński, Paweł Łoziński czy Jacek Borcuch.

„W filmach w różnych odsłonach - mniej lub bardziej zabawnych, mniej lub bardziej osobistych - widzimy zarejestrowane obrazy symbolizujące pustkę, samotność, odosobnienie, dystans i tęsknotę, których doświadczyliśmy wszyscy, a które w obiektywie twórców przybrały formę thrillera, dokumentu obserwacyjnego, dramatu psychologicznego, wideo-dziennika, czy eseju filmowego.” (fragment artykułu)

>>> Tekst Dagmary Romanowskiej o trudnych i kontrowersyjnych tematach podejmowanych przez młodych filmowców oraz krótkie rozmowy z Olgą Bołądź, reżyserką „Alicji i żabki” oraz Tadeuszem Łysiakiem, reżyserem „Sukienki”.

„Maria popełniła samobójstwo, ale przez kilka dni pozostaje w swoim żywym ciele i szuka przyczyn własnej śmierci. Julka marzy o bliskości z drugim człowiekiem, ale barierę stanowi jej fizyczna odmienność. Animowany Kaseciak wpada z kolei w przymus powtarzania. Czy będzie potrafił odrzucić destruktywny kod przekazywany z pokolenia na pokolenie?” (fragment artykułu)

>>> Recenzje i katalog najnowszych polskich filmów krótkometrażowych

POBIERZ MAGAZYN