POLSKI FOCUS NA FESTIWALU W LEUVEN

Już w tę sobotę rozpocznie się Leuven International Short Film Festival, na którym odbędzie się duży przegląd polskich filmów krótkometrażowych.

Leuven International Short Film Festival to jedna z najważniejszych imprez filmowych specjalizujących się w produkcjach krótkometrażowych w regionie. Belgijski festiwal  znajduje się w prestiżowym gronie rekomendujących do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, BAFTA i Europejskich Nagród Filmowych.  Przez tydzień na tamtejszą publiczność czeka ponad 100 pokazów w trakcie których zaprezentowanych zostanie około 200 filmów z całego świata – fabuł, animacji, filmów dla dzieci. Poza rozbudowanym programem filmowym organizatorzy przygotowali sporo atrakcji dla przedstawicieli branży, nie zabraknie masterclassów, warsztatów, paneli dyskusyjnych i networkingowych.

Festiwal dzieli się na trzy sekcje: wydarzenia specjalne, focusy i konkursy. W tej ostatniej części jest aż sześć kategorii w większości  dedykowanych twórcom  z regionu. Najbardziej prestiżowy jest konkurs skierowany do twórców z Europy. To właśnie do niego zostały zaproszone aż dwa polskie shorty– „Heimat” Emi Buchwald i „Przyjazd” Justyny Pelc.  Obie fabuły dotykają delikatnej materii relacji rodzinnych.

Z kolei w sekcji pozakonkursowej "The Labo" zostanie zaprezentowana animacja "Miazmat" w reżyserii Klaudiusza Wesołowskiego.

Tegoroczna sekcja specjalna „Country in Focus” jest poświęcona polskiej kinematografii. Program składa się z trzech części i wystawy towarzyszącej. Dwa z segmentów będą prezentować najciekawsze polskie filmy krótkometrażowe z ostatnich lat. Widzowie znajdą tam fabularne „Ciepło-zimnoMarty Prus, „Echo” Magnusa von Horna, „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej , „Krótki dystans” Giovanniego Pierangeli i „Siemiany” Philipa Jamesa McGoldricka., a także dokumentalną „Nauka” Emi Buchwald. Fani animacji będą mieli okazję zobaczyć wielokrotnie nagradzane „Wyjdę z siebie” Karoliny Specht, „Cipkę” Renaty Gąsiorowskiej oraz „Figury niemożliwe i inne historie II” Marty Pajek.  

Trzecia część programu poświęcona będzie w całości wczesnej twórczości Romana Polańskiego. Nie zabraknie „Dwóch ludzi z szafą”, "Mordestwa”, „Ssaków” ,„Lampy”, „Rozbijemy zabawę..” czy „Uśmiechu zębicznego”.  Każdej z prezentowanych etiud będzie towarzyszyć akompaniament zespołu SZAZA.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć tutaj.