POLSKIE FILMY NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU FILMOWYM W MOSKWIE

Właśnie rozpoczęła się jedna z największych w Rosji i jedna z najbardziej znaczących na świecie impreza filmowa – czyli 32. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie. W programach bogatych i różnorodnych pod względem tematycznym oraz gatunkowym znalazło się kilka polskich tytułów. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zapoznać się z licznie w ostatnich latach nagradzanymi dokumentami, a także z filmami fabularnymi – krótkim i długim metrażem.

32. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie należy do czołówki wydarzeń filmowych na świecie. Zorganizowany po raz pierwszy w 1935 roku, kiedy przewodniczącym jury był sam Sergei Eisenshtein, festiwal ten regularnie i prężnie rozwija się od końca lat pięćdziesiątych, goszcząc każdego roku znakomitych przedstawicieli światowej kinematografii. Wśród nich znaleźli się m.in. Akira Kurosawa, Federico Fellini, Ettore Scola, Damiano Damiani, a także polscy filmowcy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie oferuje bardzo różnorodny program. Oprócz pokazów konkursowych, w których wezmą udział zarówno filmy z Rosji, jak i z innych krajów – w tym polska produkcja „Rewers” Borysa Lankosza, organizatorzy festiwalu przygotowali 12 cykli tematycznych, 4 retrospektywy oraz 10 programów specjalnych. Bardzo ciekawie zapowiada się sekcja „Free thought”, pryzgotowywana przez filmowaca-dokumentalistę Siergieia Miroschnichenkę, prezentująca filmy dokumentalne, doceniane i wyróżniane w ostatnich latach na wielu prestiżowych festiwalach, takich jak: IDFA, Sundance, DOK Leipzig, Yamagata IFF, Guangzhou DOC, Krakowski Festiwal Filmowy.

Nie zabraknie zatem polskiego akcentu. Wśród pokazywanych dokumentów znajdą się dwa filmy rodzimych reżyserów, laureatów licznych nagród w Polsce i za granicą – „Poste RestanteMarcela Łozińskiego oraz „Chemia” w reżyserii jego syna, Pawła Łozińskiego. Dokument „Poste Restante”, laureat nagrody European Film Award dla najlepszego filmu krótkiego w 2009 roku, stanowi historię listu, który został zaadresowany do Pana Boga i być może dlatego trafił do Wydziału Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach. „Chemia” zaś przedstawia obraz pacjentów kliniki onkologicznej, którzy pobierają kolejne porcje „chemii” i rozmawiają o sprawach mniej lub bardziej błahych, odkrywając przy tym wartość i sens istnienia.

Ponadto, w pozakonkursowej sekcji „Short Film Corner”, zostaną zaprezentowane filmy krótkometrażowe, w tym jedna fabuła z Polski – „RealRafała Samusika, powstała w ramach projektu „Dekalog 89+”, będąca filmową interpretacją dziesiątego przykazania dekalogu. 

Festiwal w Moskwie potrwa od 17 czerwca do 26 czerwca

Szczegółowe informacje na stronie festiwalu.