„IDĄ MŁODZI!” – VII CZĘŚĆ JUBILEUSZOWEGO CYKLU PROJEKCJI 50. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

Zbliża się ostatnia cześć jubileuszowego cyklu 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, zatytułowana "Idą młodzi!". Kwietniowe pokazy poświęcone są twórcom, którzy debiutowali pod Wawelem.

50. jubileusz Krakowskiego Festiwalu Filmowego to okazja do przypomnienia publiczności najciekawszych filmów z bogatego archiwum imprezy. Od października w kinach w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu odbywały się comiesięczne pokazy, z których każdy miał inną myśl przewodnią. "Idą młodzi!" zamykają cykl złożony z siedmiu części: kontrowersyjnych "Krakowskich skandali", pełnych sukcesów "Łowców nagród", kameralnych "Opowieści o człowieku", wysmakowanego "Kina wyobraźni", nieco zapomnianego kina "Made In Yugoslavia" oraz słynnych "Wielkich w Krakowie".  Ostatnia dekada krakowskiego festiwalu przyniosła falę debiutów, które odmieniły obraz polskiego dokumentu. Zaczęło się od Marcina Koszałki i jego skandalizującego obrazu "Takiego pięknego syna urodziłam". Obok szkół filmowych w Łodzi i Katowicach pojawiły się nowe, także Mistrzowska Szkoła Andrzeja Wajdy. Program dla młodych twórców Stowarzyszenia Filmowców Polskich przerodził się w Studio Munka, które powróciło po latach w nowej formule organizacyjnej.

Dyrektor Krzysztof Gierat konkluduje: - Ambicją krakowskiego festiwalu jest łowienie talentów i ujawnianie ich światu, a potem pochylanie się z troską nad dalszymi losami twórców. Nie ma nic bardziej radosnego jak światowe sukcesy tych, którzy zaczynali w Krakowie. Oto kilku z nich. Tylko jeden "poszedł" w fabułę. 

KURACJA, reż. Maciej Cuske, Polska 2004, 55' - Dyplom Honorowy 2004

Na deptaku w Ciechocinku... Kiedyś popularna piosenka, dziś śmieszny obraz sanatoryjnych rytuałów. Cuske instaluje swoją kamerę wśród żądnych przygód kuracjuszy i podobnie jak niegdyś Piwowski wydobywa z nich banał codzienności i tęsknotę za odmianą. Dalsze losy twórcy potwierdzają jego kapitalny zmysł obserwacji. 

CZŁOWIEK MAGNES, reż. Marcin Wrona, Polska 2001, 19'

Dokument, animacja i fabuła w jednym. Niezwykły kolaż inspirowany rodzinną historią. Narrator ujawnia swe złożone relacje z ojcem uzdrowicielem, szarlatanem i uwodzicielem zarazem. Świetne kreacje Ewy Kasprzak i Zdzisława Wardejna. Wrona, już pod debiucie fabularnym ("Moja krew"), przygotowuje kolejny film pełnometrażowy. 

KLINIKA, reż. Tomasz Wolski, Polska 2006, 30' - Dyplom Honorowy 2006

Wolski kocha swoich bohaterów i nawet w sytuacjach dramatycznych szuka w nich pogody ducha... I znajduje. Podobnie jak Paweł Łoziński w późniejszej "Chemii", stawia kamerę najbliżej jak może, by wraz z pacjentami uczestniczyć w ich szpitalnym życiu i w pogaduszkach o życiu. Corocznie obecny na festiwalu krakowski twórca i tym razem, na 50. KFF, przedstawi swoje dwa filmy. 

ZA PŁOTEM , reż. Marcin Sauter, Polska 2005, 12' - Nagroda za zdjęcia 2005

Wraz z reżyserem spoglądamy za płot nieco zaniedbanego gospodarstwa wiejskiego, które stanowi niezbadaną planetę dla baraszkujących tu dzieciaków. Cierpliwie, tłumiąc śmiech, podglądamy ich zmagania z życiem w jeden upalny letni dzień. Sauter obok Cuskego reprezentuje tu Grupę Paladino, zespół studentów Szkoły Wajdy, których zbliżyła wspólna miłość do dokumentu. 

Projekcje odbędą się w pięciu małopolskich kinach. Oto harmonogram:

19.04.2010, godz. 18:00 – Kino Sfinks, Kraków,

22.04.2010, godz. 20:00 – Kino Millenium, Tarnów,

26.04.2010, godz. 19:00 – Kino Pod Baranami, Kraków

27.04.2010, godz. 18:00 – Kino Sokół, Nowy Sącz

06.05.2010, godz. 18:00 – Kino Mikro, Kraków