PLATIGE IMAGE UFUNDUJE STYPENDIA W SZKOLE WAJDY

Platige Image, w ramach współpracy ze Szkołą Wajdy, ufunduje stypendium dla autorów dwóch projektów z Programu Scenariuszowego SCRIPT lub Programu STUDIO PRÓB. Stypendium w całości pokryje koszt uczestnictwa w kursie.

Laureatami stypendium zostaną autorzy dwóch projektów wybranych przez wykładowców Szkoły Wajdy oraz przedstawicieli Platige Image. Stypendyści będą mieli możliwość konsultacji dotyczących projektu z przedstawicielami Platige Image w trakcie kursu, a także wyjątkową szansę na pozyskanie producentów do swoich projektów dzięki mecenatowi Wajda School i Platige Image. Założeniem jest, że współpraca między Platige Image a stypendystami będzie nastawiona na efekt, a celem obu stron będzie doprowadzenie do realizacji pomysłu. W związku z tym, w razie zarzucenia projektu przez stypendystę, Platige Image, jako jeden z producentów, zastrzega sobie prawo do samodzielnego rozwijania scenariusza. 

Założony w 1997 roku zespół Platige Image to obecnie ponad 150 artystów: reżyserów, dyrektorów artystycznych, grafików i producentów, którzy posiadają bezcenną wiedzę o tworzeniu animacji i efektów specjalnych. Studio powołało do życia szereg wyjątkowych, nagradzanych projektów- od kultowych reklam (cykl „Serce i Rozum”) i animowanych filmów krótkometrażowych – pamiętnej „Katedry” (nominacja do Oscara w 2002 roku) i „Sztuki spadania” (nagroda BAFTA) oraz „Kinematografu” (animago Award 2009) Tomasza Bagińskiego i „Paths of Hate” Damiana Neonowa (2 nagrody  Comic-Con IIFF 2010); przez cenione cinematiki w grach komputerowych (w sprzedanej w milionach egzemplarzy serii gier o Wiedźminie CD-Projekt RED); po projekty edukacyjne – stworzoną dla Muzeum Powstania Warszawskiego animację „Miasto Ruin”, a także efekty specjalne w polskich i światowych produkcjach kinowych - „Katyniu” Andrzeja Wajdy (pierwszy polski film, w którym postprodukcję wykonano w technologii 4K), filmach Larsa von Triera („Antychryście”, a później w „Melancholii”) czy „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego.

Program Scenariuszowy SCRIPT skierowany jest do studentów i absolwentów szkół filmowych,  artystycznych, innych szkół wyższych lub różnego rodzaju kursów filmowych. Program SCRIPT otwarty jest dla osób zajmujących się dotychczas kinem amatorskim i offowym, a także dziennikarzy, scenarzystów filmowych, ludzi pióra i aktorów. Pierwsze trzy sesje rocznego kursu poświęcone są pracy nad treatmentami, a następnie uczestnicy pracują na rozwojem swoich scenariuszy i wspólnie ze studentami kursu fabularnego oraz dokumentalnego uczestniczą w warsztatach na temat problemów dramaturgii, pracy na planie, pracy z aktorem, montażu, dźwięku, obrazu i analizy filmów.

Na zgłoszenia aplikacji do Programu Scenariuszowego SCRIPT czekamy do 30 września 2015. Egzaminy odbędą się w październiku 2015 roku. Zgłoszenie powinno zawierać wszystkie niezbędne dokumenty oraz pomysł na film fabularny (pełen metraż lub 30 minut, przedstawiony za pomocą treatmentu o maksymalnej objętości 8 stron z rozpisanymi dwiema scenami dialogowymi) i  jedną lub kilka prac własnych na płycie CD/DVD. 

INFORMACJE NA TEMAT REKRUTACJI

STUDIO PRÓB to roczny, intensywny program reżyserii na poziomie master class (kandydaci mają już doświadczenia twórcze, choć niekoniecznie z dziedziny filmu), którego celem jest przygotowanie do realizacji projektów filmów fabularnych zgłoszonych przez uczestników.  Program STUDIO PRÓB obejmuje analizę i rozwój scenariuszy zgłoszonych przez uczestników, a także warsztaty z wybitnymi polskimi reżyserami. Uczestnicy przystępują do zajęć praktycznych, podczas których podejmują się realizacji dwóch scen ze scenariuszy, z udziałem zawodowych aktorów w warunkach profesjonalnego planu filmowego.
 
INFORMACJE NA TEMAT REKRUTACJI

Zgłoszenia aplikacji do programu STUDIO PRÓB trwają do 30 września 2015. Egzaminy odbędą się w październiku 2015 roku. Zgłoszenie powinno zawierać wszystkie niezbędne dokumenty oraz pomysł na film fabularny (treatment - max. 5 stron + 1 scena dialogowa - najważniejsza scena ze scenariusza), jednostronicową eksplikację pomysłu, a także jedną lub kilka prac własnych na płycie CD/DVD.

Aby mieć szansę na stypendium Platige Image do zgłoszenia do Programu Scenariuszowego SCRIPT lub Programu Fabularnego STUDIO PRÓB należy dołączyć adnotację o ubieganiu się do stypendium Platige Image.

Ogłoszenie wyników 3 listopada 2015 roku na stronie http://www.wajdaschool.pl/


Więcej informacji:

http://www.wajdaschool.pl/
http://www.platige.com/pl

Źródło: Wajda School