ANIMATOR PO RAZ ÓSMY W POZNANIU

8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator - najważniejszego festiwalu poświęconego wyłącznie animacji w Polsce - rozpocznie się w piątek 10 lipca.

W ciągu 7 festiwalowych dni publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu projekcjach oraz wydarzeniach towarzyszących. Wśród filmów, które znalazły się w festiwalowym programie są zarówno filmy awangardowe, jak i mainstreamowe, zrealizowane we wszystkich technikach animacji. Do Poznania przyjadą animatorzy i animatorki oraz ludzie związani ze światem filmu animowanego. Festiwal to jednak nie tylko retrospektywy uznanych mistrzów i mistrzyń animacji, pokazy filmowe z muzyką na żywo, warsztaty i wykłady, ale przede wszystkim Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, czyli przegląd aktualnych trendów w animacji i najnowszych produkcji ze świata. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 10- 16 lipca, ale już od 7 lipca widzowie będą mieli szansę obejrzeć filmy, które nie przeszły selekcji konkursowej i wybrać jeden z nich, który z dziką kartą stanie do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza.

W konkursie Animatora weźmie udział 49 produkcji, wybranych z ponad 700 zgłoszeń, nadesłanych z 60 krajów. Filmy krótkometrażowe oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie: Marek Wilczyński – mieszkający w USA kompozytor i wykonawca, Giannalberto Bendazzi – włoski teoretyk filmu animowanego i Katarina Minichova – dyrektorka programowa Biennale Animacji w Bratysławie. Pełnometrażowe produkcje ocenią: polski krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta Tadeusz Sobolewski, Kathy Rose – wybitna amerykańska animatorka i performerka oraz David Dinnell – Dyrektor Programowy Ann Arbor Film Festival.

O tym, kto otrzyma statuetkę Złotego Pegaza i 45 000 zł nagrody dowiemy się na Ceremonii zamykającej festiwal. Wręczeniu nagród towarzyszyć będzie pokaz, zrealizowanych w konwencji czarnej komedii, filmów z „Psiej” serii Billa Plymptona, czyli „Guard Dog”, „Guide Dog”, „Hot Dog” i „Horn Dog”z muzyką Marcina Maseckiego.

Tegoroczny festiwal w dużej mierze poświęcony będzie animacji niemieckiej, a w szczególności filmowi absolutnemu - eksperymentalnemu kierunkowi niemieckiego kina awangardowego z okresu ekspresjonizmu. Uzupełnieniem pokazu będzie drugi zestaw filmów, zwanych „strukturami muzycznymi”, czyli współczesne obrazy, nawiązujące do idei „filmu absolutnego”, który z założenia łączył rytm kadrów z ich plastyką, opartą zarówno na abstrakcji jak i malarstwie przedstawiającym. Na festiwalu obejrzymy wybrane, krótkometrażowe filmy, zrealizowane w wytwórni DEFA, która w tym roku świętuje swoje 60-lecie.

Znaczącą reprezentację na festiwalu będzie miała również amerykańska animacja. Obejrzymy m.in. surrealistyczne filmy Suzan Pitt. Stany reprezentować będzie również Kathy Rose, która w swojej twórczości łączy animację z tańcem, inspirowanym sztuką japońską, teatrem nō i bunraku oraz tańcem buto. Wśród gości festiwalu będzie także Eric Goldberg, animator związany zarówno z Warner Bros jak i Disney Studio i reżyser filmu „Pocahontas”. Od wielkich nazwisk roi się też w pokazie „Pierwsze kroki sław” przygotowanym dla nas przez znanego producenta Rona Diamonda, który także będzie doradzać, jak zrobić film z szansami na Oscara (spotkanie „Pomyśl o Oscarze”) - dodaje dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Giżycki.

Na widzów tegorocznej edyci animatora czeka dużo więcej filmowych atrakcji m.in. pokazy w nocnym kinie, specjalny pokaz filmu "Prorok" wyprodukowanego przez Salmę Hayek, projekcje filmów z muzyjką na żywo czy specjalny program dla najmłodszych.

Szczegółowy program tegorocznej edycji festiwalu Animator można znaleźć tutaj

Źródło: materiały prasowe orgaznizatora