"Królik po Berlińsku" z nominacją do Oscara

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Oscarów. Wśród filmów, które walczą o statuetki jest "Królik po Berlińsku" Bartka Konopki.

Oto lista tytułów wybranych przez Akademię w kategorii "Krótkometrażowy film dokumentalny": 

“China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province" - Jon Alpert i Matthew O'Neill
“The Last Campaign of Governor Booth Gardner" - Daniel Junge i Henry Ansbacher
“The Last Truck: Closing of a GM Plant" - Steven Bognar i Julia Reichert
“Music by Prudence" - Roger Ross Williams i Elinor Burkett
“Rabbit à la Berlin" Bartek Konopka i Anna Wydra

Dokument Konopki to niezwykła historia muru berlińskiego widziana z perspektywy mieszkających tam królików. W 1961 roku zwierzęta zostały uwięzione w pasie zieleni dzielącym Berlin Wschodni od Zachodniego. Przebywały tam aż do zburzenia muru w 1989 roku, uczestnicząc w kolejnych wydarzeniach historycznych. Tym sposobem berlińskie króliki podzieliły los ówczesnych mieszkańców NRD, którzy w izolacji od świata wiedli niepewny żywot pod okiem komunistycznej władzy.

Bartek Konopka - urodzony w 1972 w Myślenicach. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2002). Autor m.in.: dokumentów – Niebo nad Europą (2003), Ballada o kozie (2004), oraz fabuły – Trójka do wzięcia (2006). Nagradzany na festiwalach w Nowym Jorku, Seattle, Breście, Wrocławiu i wielu innych. Nominowany do Paszportu „Polityki”. Laureat stypendium ministra kultury za osiągnięcia artystyczne oraz stypendium Nipkowa w Berlinie. Aktualnie pracuje nad swoim debiutem fabularnym "Lęk wysokości".

Dokument "Królik po Berlińsku" ostatnio otrzymał nagrodę "Jańcio Wodnika" na festiwalu Prowincjonalia, a wcześniej m.in. Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz nagrodę na Canadian International Documentary Festival "Hotdocs".

We wcześniejszych latach, jedynymi polskimi dokumentalistami nominowanymi do tej najważniejszej nagrody, był Marcel Łoziński w 1993 r. za film "89 mm od Europy" oraz Hanna Polak i Andrzej Celiński za "Dzieci z Leningradzkiego" w 2005 r. Nominacja jednak w obu przypadkach nie zmieniła się w statuetkę. Czy tym razem się uda, przekonamy się za miesiąc - 7 marca 2010.

Pozostałe tegoroczne nominacje tutaj.