POLSKIE ANIMACJE NA FESTIWALU W HIROSZIMIE

Już dziś rusza 15. edycja odbywającego się co dwa lata Festiwalu Filmów Animowanych w Hiroszimie. W tegorocznym konkursie festiwalu powalczy aż sześć polskich filmów.

Tegoroczna edycja upamiętnia jubileusz 30-lecia powołania biura programowego festiwalu. Wraz z  festiwalami w Annecy, Ottawie i Zagrzebiu festiwal w Hiroszimie plasuje się w czołówce światowych festiwali animacji. Jego pierwsza edycja odbyła się a 1985 roku, w czterdziestą rocznicę bombardowania atomowego. Festiwal, któremu od pierwszej edycji patronuje japońska ASIFA, przyjął hasło „Miłość i pokój”, co znajduje odzwierciedlenie w jego programie. Co roku impreza gromadzi publiczność blisko 35 tysięcy widzów.

W tym roku pięcioosobowa komisja selekcyjna obejrzała 2,217 filmów zgłoszonych do selekcji festiwalu. Spośród 54 polskich filmów zgłoszonych do konkursu zaproszenia otrzymało pięć animacji  - „Hipopotamy” Piotra Dumały, „Lato 2014” Wojciecha Sobczyka, „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” Jerzego Kuci, „Łaźnia” Tomka Duckiego i „Toto” Zbigniewa Czapli a także zrealizowany w koprodukcji niemiecko-polskiej „Darling” Izabeli Plucińskiej. Dodatkowo w programie filmów studenckich – Stars of Students - zaprezentowane zostaną „Danse macabre” Małgorzaty Rżanek oraz „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi. W konkursowych sekcjach festiwalu powalczy w tym roku 59 filmów wyprodukowanych na całym świecie.

Zwycięskie filmy w konkursie międzynarodowym wytypuje sześcioosobowe jury, a laureatów poznamy już 25 sierpnia.

W tegorocznym programie znalazły się liczne pokazy jubileuszowe a także m.in. retrospektywy Bruno Bozzetto, Normana McLarena czy cykl poświęcony węgierskiej animacji w ramach którego w Hiroszimie zostaną zaprezentowane najlepsze współczesne i klasyczne węgierskie filmy krótko i pełnometrażowe a także wideoklipy, reklamy itp.

Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej