POLACY NAGRODZENI W ZAGRZEBIU

Miniony weekend należał do bardzo udanych dla twórców polskich filmów animowanych. Podczas festiwalu filmów animowanych ANIMAFEST, który zakończył się w Zagrzebiu wczoraj wieczorem, do Polaków trafiły aż cztery nagrody.

Spośród 1725 filmów wyprodukowanych w 73 krajach, które w tym roku zgłoszono do udziału w festiwalu, komisja selekcyjna wybrała 144 filmy. W konkursie głównym o Grand Prix festiwalu walczyły trzy polskie filmy - „Ziegenort” Tomasza Popakula, „Łaźnia” Tomka Duckiego oraz „Hipopotamy” Piotra Dumały. W panoramie pojawiło się „Ex animo” Wojciecha Wojtkowskiego, natomiast w panoramie filmów studenckich „Łukasz i Lotta” Renaty Gąsiorowskiej oraz „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi - studentek łódzkiej PWSFTviT. W konkursie filmów realizowanych na zlecenie znalazł się teledysk „Katachi” duetu KIJEK/ADAMSKI.

Pierwsza nagroda wczorajszej ceremonii zakończenia festiwalu trafiła do filmu „Ziegenort”. Tomek Popakul otrzymał nagrodę Zlatko Grgicia za najlepszy debiut. Przyznając filmowi nagrodę jury uzasadniło swój wybór w następujący sposób – historia chłopca ryby, który stawia czoło trudom dorastania charakteryzuje się doskonałością realizacyjną, ambitną i złożoną narracją - która z uwagą zgłębia problem auto-agresji a także związków młodych ludzi – oraz ciekawą plastyką, która sprawia, że jego historia staje się namacalna. Producentem „Ziegenort” jest studio NoLabel.

Jury konkursu głównego przyznało Polakom także dwa specjalne wyróżnienia. Zgodnie z tradycją festiwalu każdy z członków jury głównego przyznaje specjalne wyróżnienie wybranemu przez siebie filmowi. Joan Ashsworth – brytyjska reżyser filmów animowanych obecnie związana a Royal College of Art – wybrała „Łaźnię” Tomka Duckiego (prod. Studio Miniatur Filmowych, Peek and Boo). Ashworth urzekło ciekawe zestawienie dwóch wymiarów - przeszłości (lub też świata wyimaginowanego) oraz teraźniejszości. Drugie wyróżnienie trafiło do Piotra Dumały za jego „Hipopotamy” (prod. Fumi Studio). Filmowi nagrodę przyznała Marie-Hélène Girod – redaktor zamawiająca z Arte Creatif, która wybrała film ze względu na niełatwy temat przemocy wobec kobiet.

Ostatnia nagroda wieczoru trafiła do teledysku „Shape” zrealizowanego przez duet Kijek/ Adamski do piosenki Shugo Tokumaru. Jury doceniło kreatywność z jaką twórcy wykorzystali wycinanki dla zilustrowania zaskakujących form i ich kolejnych transformacji.

ANIMAFEST, jest drugim, po francuskim Annecy, najstarszym festiwalem na świecie poświęconym wyłącznie filmom animowanym. Festiwal powstał w 1972 roku na fali zainteresowania dokonaniami twórców związanych z Zagrzebską Szkołą Animacji. Do 2005 roku festiwal był organizowany w formie biennale, natomiast obecnie odbywa się rokrocznie, naprzemiennie prezentując filmy krótko i pełnometrażowe. Filmy nagrodzone Grand Prix w Zagrzebiu otrzymują nominację do Cartoon d’Or a także mają ułatwioną drogę do ubiegania się o nominację Oscarową.

Pełną listę nagrodzonych filmów a także więcej o samym festiwalu można przeczytać tutaj